hanifler.com Kuran odaklı dindarlık

hanifler.com Kuran odaklı dindarlık (http://www.hanifler.com/index.php)
-   Allah'a İman (http://www.hanifler.com/forumdisplay.php?f=165)
-   -   allah kimi dilerse hideyete erdirir? (http://www.hanifler.com/showthread.php?t=3882)

Abdullah Tanrıkulu 4. September 2017 09:08 AM

[QUOTE=yolcu42;22127]Abdullah bey teşekkürler.
Benim düşündüğüm ve sizin söylediğiniz şu olabilir mi(tabi ki farklı düşündüğümüz noktalar da vardır),iyi insan olmak ve allahın sevgisini kazanmak bizim şeçimimizdir,
Ancak İman etmemiz ise bizim elimizde değildir,allahın sevdiği iyi kullarına hediyesi.(hidayetin kelime kökü burdan geliyor olabilir)
Biz iyi insan olmazsak,dünyaya hırsla bağlanırsak,allahı ve ahiret gününü unutursak allah kalbimizi mühürler ve ne kuranı anlarız ne de doğadaki ayetleri görebiliriz.En doğrusunu allah bilir.[/QUOTE]

Aynen katılıyorum. Hidayet tamamen Allah'ın elindedir. Geri kalan her şey (peygamber ve kitap dahil) hak edenin yakınlaşması hak etmeyenin de uzaklaşması için birer araçtan ibarettir.

Aslında bence daha doğrusu; ilmi sonsuz olan yüce Alim'in her şeyi hesaplayarak yarattığı TAM OTOMATİK işleyen sistem böyledir. Sistemi yaratan o olduğu için fail Allah'tır.

yolcu42 4. September 2017 09:34 AM

Tam otomatik işleyen sistem fikrinize aynen katılıyorum.
Teşekkürler

galipyetkin 4. September 2017 11:14 AM

[QUOTE]Özgür irademiz yoktur."[/QUOTE]
[QUOTE]Evet Allah yalnızca dilediğini hidayete erdirir,[/QUOTE]
O halde cennete veya cehenneme gitmek bizim fiillerimize bağlı değil. Ne nane yersen ye sonunda mutluluğa, hidayete erebileceğin gibi, mum olsan kahırlar içinde kendini bulabilirsin. Demek ki mutluluğa erişmek, cennete gidebilmek için benim eylemlerimin hiç bir önemi yok

Yukarıdakileri okuttuktan sonra cennete gidebilmenin ölçülerini ve insanın yapması gerekli eylem/fiilleri Allah kitabında açıklamışsa, her hangi bir kişiye bunları okur veya okutursanız ne der?
Diyeceği tek şey "buradaki tenakuzu bana açıklar mısınız?"
Kur'an'da çelişki yoktur, biliyorsunuz.

Ve
1- Şu ayetten ne anlıyorsunuz:
"Nahl; 36: Ant olsun ki biz her ümmete, “Allah`a ibadet edin ve putlara
tapmaktan sakının.” diyen bir peygamber gönderdik. Allah, bu
ümmetlerden bir kısmına hidayet etti, bir kısmına da sapıklık
hak olmuştur. Şimdi yer yüzünde bir gezip dolaşın da bakın
yalanlayanların sonu nasıl olmuş?

2- Allah hep sizi takip edip tepenizde mi duruyor?
Siz mi Allah'ın kulusunuz,? O mu size kul?

Öyle ise niye Peygamberler, kitaplar gönderiyor ki, diyorsunuz "en doğrusunu Allah bilir". Bize en doğrusunu anlatmıyor mu? Gizlediği sakladığı şeyler mi var?

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Abdullah Tanrıkulu 4. September 2017 11:30 AM

galipyetkin hocam biraz et yiyin hazır bayramken :)

galipyetkin 4. September 2017 11:47 AM

Sayın Abdullah Tanrıkulu.

Benim bildiğim diğer faydaları yönında et yemenin şu faydası da var. Bunu mu kast ettiniz.

"Kreatin yalnızca et gibi hayvansal gıdalarda bolca bulunur ve beyin sağlığı için oldukça önemlidir. Etin içerdiği kreatin fiziksel, zihinsel performansı attırmaya yarar."

Çekinmeyin.
Açık olun.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

yolcu42 4. September 2017 11:52 AM

Galip bey,
1.dünya ile tatmin olan ayetlerden gafildir.(yunus7)
2.kalp mühürlenince kuran kapalı anlaşılmaz gelir.
Allaha ulaşmak için başka kapılar arar insan.
Şefaatçiler,büyük zatlar.....
3. Bu yüzden başka kitaplarla rivayetletle yetinir insan(şirk koşar)(yusuf105-106)
4.tüm insanların ne yapacağını allah biz doğmadan evvel bilir.
5.amaç bizim ne olduğumuzu bize bildirmek.içimizde sakladığımızı açığa çıkarmak diye düşünüyorum.(enam27-28)

Allahın bilmek istemesi,bilmediği değil,bize bildirmek istediği içindir.
Çünkü isaya soruyor,seni ve anneni ilah edinmelerini sen mi söyledin diye.
Meleklere soruyor kullarımı siz mi saptırdınız diye.
Bunları allah biliyor.("özgür irademiz yoktur" konusunda ki yazımda (başlık bana ait değil)çok detaylı ve ayet numarası vererek anlatmaya çalıştım inşallah)

Kimse zulme uğradığını düşünmesin diye

6.biz emaneti yüklenirken bunu nasıl kullanacağımızı allah biliyordu. Bunu bize göstererek bu emaneti hak etmediğimizi anlamamız veya emanete sahip çıkmamız için yaşıyoruz kanaatimce
Her madde için ayet numaralarını az sonra girerim

Abdullah beyin kader konusunda fikirlerini bilmem fakat,
Ben ayetler ışığında bu kanıya vardım.
Allah hepimizi sıratı müstagime ulaştırsın.
Ayrıca ben de dahil kendini en doğru yolda zanneden hata eder
Fatiha suresini okuyan kişi hep allahtan istiyor sıratı müstagime ulaştır diye.
Onun için hep kendimizi sorgulayacağız.ve düşünerek daha doğrusunu arayacağız.

Endoğrusunu rabbimiz bilir.

Abdullah Tanrıkulu 4. September 2017 11:54 AM

[QUOTE=galipyetkin;22132]Sayın Abdullah Tanrıkulu.

Benim bildiğim diğer faydaları yönında et yemenin şu faydası da var. Bunu mu kast ettiniz.

"Kreatin yalnızca et gibi hayvansal gıdalarda bolca bulunur ve beyin sağlığı için oldukça önemlidir. Etin içerdiği kreatin fiziksel, zihinsel performansı attırmaya yarar."

Çekinmeyin.
Açık olun.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.[/QUOTE]

Evet latife yaptım :)) Haddimi aştıysam özür dilerim.

Bu başlıktaki kişilerin fikirlerinden farklı fikirlere sahip BAŞKA birinin açtığı BAŞKA bir başlıktaki o kişinin fikirlerine dair itirazlarınızı o kişinin olmadığı bu başlıkta dile getiriyorsunuz. Bu hatanız size güzelce açıklandığı halde devam ettiğinizi gördüm. Halbuki bu başlıktaki herkes sizinle hemfikir :)

Uzaktan bakınca "A" diyenlere dönüp "Hayır A değil A" diyorsunuz gibi gözüküyor :)

Ben yanlış anladıysam uyandırın ben gidip et yiyeyim. Kurban bayramında memleketten uzak kaldığımdan gerçekten et yiyeymedim :)

bartsimpson 4. September 2017 12:01 PM

[QUOTE=Abdullah Tanrıkulu;22128]Aynen katılıyorum. Hidayet tamamen Allah'ın elindedir. Geri kalan her şey (peygamber ve kitap dahil) hak edenin yakınlaşması hak etmeyenin de uzaklaşması için birer araçtan ibarettir.

Aslında bence daha doğrusu; ilmi sonsuz olan yüce Alim'in her şeyi hesaplayarak yarattığı TAM OTOMATİK işleyen sistem böyledir. Sistemi yaratan o olduğu için fail Allah'tır.[/QUOTE]

Sn. Tanrıkulu size bazı sorularım olacak.

- Tamamen Allah'ın elinde olan bir hidayete nasıl ermeyi düşünüyorsunuz?
- Erdiyseniz hak ettiğinizden mi erdiniz? Nasıl erdiğinizi anlatır mısınız?
- Ermediyseniz hala hak etmediğinizden mi eremediniz? Ermek için hangi araçları kullanmayı düşünüyorsunuz?
- Geri kalan her şey dediğiniz o araçlar nelerdir?

Saygılar

Nacizane Allah Kulu : Abdullah (Adaşız)

Kusura bakmayın bu bayram yarım kuzu yemişim. Kafamda deli sorular...

galipyetkin 4. September 2017 12:16 PM

Hah işte!
Şimdi oldu gibi.

Ne demişsın Sayın yolcu42?
[QUOTE]Onun için hep kendimizi sorgulayacağız.ve düşünerek daha doğrusunu arayacağız.[/QUOTE]

Saygılarımla.
Galip Yetkin

galipyetkin 4. September 2017 12:33 PM

Sayın Abdullah Tanrıkulu.

Bu alıntı sizden:
[QUOTE]Bu başlıktaki kişilerin fikirlerinden farklı fikirlere sahip BAŞKA birinin açtığı BAŞKA bir başlıktaki o kişinin fikirlerine dair itirazlarınızı o kişinin olmadığı bu başlıkta dile getiriyorsunuz.[/QUOTE]

Anlaşılmaz bu ifadeden çıkardığım; bu yazdıklarım benim değil.

Olabilir.
Ama bunları bizim yazılarımıza karşı buraya getirdiğinizde/yazdığınızda, SİZİ AYNI FİKİR ve DÜŞÜNCEDE KABUL EDEREK ona göre, biz de bu söylenenleri kabul etmediğimizden karşıt bir fikir üretiriz.
Onun için karşıma "BAŞKA bir başlıktaki o kişinin fikirleri" mazereti ile çıkmayın.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 06:52 PM.