hanifler.com Kuran odaklı dindarlık

hanifler.com Kuran odaklı dindarlık (http://www.hanifler.com/index.php)
-   FECR SÛRESİ (http://www.hanifler.com/forumdisplay.php?f=578)
-   -   Fecr sûresi (http://www.hanifler.com/showthread.php?t=2770)

dost1 1. July 2012 04:54 PM

Fecr sûresi

[B]MEKKE DÖNEMİ[/B]

[B]Necm: 22[/B]

[SUP][B]1-4[/B][/SUP]Gerçeği örtbas etmenin, Allah'a ortak kabul etmenin, cahilliğin parçalanışını, on gece Peygamber'in bilgilendirilişini, Allah-kul ilişkisini ve gerçeği örtbas etmenin, Allah'a ortak kabul etmenin, cahilliğin gitmeye yüz tutuşunu kanıt gösteririm ki şüphesiz ki [SUP][B]14[/B][/SUP]Rabbin gözetlemektedir.42 [SUP][B]5[/B][/SUP]İşte bunlarda, akıl sahibi için güçlü-ikna edici, inandırıcı bir anlatım vardır.43
([B]10/89, Fecr/1-4, 14, 5[/B])

[B]Necm: 23[/B]

[SUP][B]6-13[/B][/SUP]Âd toplumuna, sütunların sahibi İrem'e -ki, beldeler içinde bir benzeri oluşturulmamıştı-, vadilerde kayaları kesen Semûd toplumuna, o kazıkların sahibi44 Firavun'a Rabbinin ne yaptığını görmedin mi/düşünmedin mi? Onlar ki, o ülkelerde azıtmışlardı. Dolayısıyla da oralarda bozgunculuğu çoğaltmışlardı. Onun için de Rabbin üzerlerine azap kamçısı yağdırdı.
([B]10/89, Fecr/6-13[/B])

[B]Necm: 24[/B]

[SUP][B]15-16[/B][/SUP]İnsana gelince, Rabbi onu her ne zaman sınayıp da kendisini üstün kılar ve nimetler verirse: “Rabbim beni üstün kıldı” der. Ama her ne zaman da sınayıp rızkını daraltırsa: “Rabbim beni aşağıladı” der.[SUP][B]17-20[/B][/SUP] Kesinlikle sizin düşündüğünüz gibi değil! Doğrusu siz, yetimi, üstün-saygın bir şekilde yetiştirmiyorsunuz. Yoksulun yiyeceği üzerine birbirinizi özendirmiyorsunuz. Oysa mirası yağmalarcasına öyle bir yiyişle yiyorsunuz ki! Malı öyle bir sevişle seviyorsunuz ki, yığmacasına! [SUP][B]21-23[/B][/SUP]Kesinlikle sizin düşündüğünüz gibi değil! Yer üst üste sarsıntılarla dümdüz edildiği zaman, Rabbinin hesaba çektiği, gönderdiği vahiyler tanık olarak saf saf dizildiği zaman, o gün cehennem de getirilmiştir; o insanın, o gün aklı başına gelecektir, artık aklının başına gelmesinin kendisine ne yararı var ki! [SUP][B]24[/B][/SUP]Der ki: “Keşke ben bu âhiret hayatım için hazırlık yapmış olsaydım!” [SUP][B]25,26[/B][/SUP] Artık o gün Allah'ın ettiği azabı kimse edemez ve O'nun vurduğu bağı kimse vuramaz.
([B]10/89, Fecr/15-26[/B])

[B]Necm: 25[/B]

[SUP][B]27-30[/B][/SUP] Ey zihnindeki tüm soru işaretlerini gidererek rahata kavuşmuş kişi! Dön Rabbine, sen Rabbinden O da senden hoşnut olarak! Hemen gir kullarımın içine! Ve gir cennetime!
([B]10/89, Fecr/27-30[/B])

[B]Dip not[/B]:

[I]42 Âyetlerin sözcük anlamı, “[B]Şu şafağı, on geceyi, çifti ve teki, geçip gideceği sırada şu geceyi kanıt gösteririm ki şüphesiz Rabbin gözetlemektedir[/B]” şeklinde olup biz mecâz anlamlarını tercih ettik. Resmi Mushaf'ta 14. sırada olan “[B]Şüphesiz ki Rabbin gözetlemektedir”[/B] anlamındaki âyet, kasem cümlesinin cevap bölümüdür. Teknik olarak ve anlam bilgisi açısında kasem cümlesinde bulunması gerekirken, Mushaf tertip heyeti tarafından alakasız bir yerde tertip edilmiştir.

43 Âyetin orijinal yapısının anlamı, “[B]İşte bunlarda, akıl sahibi için bir güçlü-ikna edici bir anlatım var mı?[/B]” şeklindedir. Bu sorulara belağat ilminde “istifhâm-ı inkârî” denir. Bu soru, cümleye, “[B]Elbette vardır, aksi söylenemez[/B]” anlamı katar. O nedenle Mealde edebî anlamı gösterdik.

44 “[B]Kazıklar sahibi[/B]” ifadesi, klâsik Arapça'da eski bir bedevî terimidir. Deyimsel olarak, “güçlü bir otorite” yahut [B]“sarsılmaz, yıkılmaz bir güç[/B]”ten mecâz olarak kullanılmaktaydı. Bir bedevî çadırını ayakta tutan kazıkların sayısı, o çadırın büyüklüğüne bağlıydı. Çadırın büyüklüğü, her zaman çadır sahibinin statü ve gücüne göre değişmekteydi. Bundan dolayı güçlü bir kabile reisi için çoğu zaman “[B]sayısız direkler üstünde duran çadırın sahibi[/B]” tanımlaması yapılırdı. [/I]

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 02:47 AM.