Konu: Hicr 9
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 29. July 2012, 11:57 PM   #3
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

"Ubi dubium ibi libertas" imzanız ile epey çelişir bir durum. Bence değiştirin.

Bakın karşılıklı atışma şeklinde monologları pek tasvip etmem. Amacımda bu değildi zaten.

Neyse... dikkatli okumamışsınız sanırım, ben yazımın hiç bir yerinde kuran eksiktir diye bir şey söylemedim.

Bu ayette indirilen zikir Kuran olarak tercüme edilir. Öyleyse bakalım!

Bu makaleyi bir yerde okudum. Makalenin doğruluğu yanlışlığı yada yazanın meşrebi beni o kadar ilgilendirmiyor. Ben asıl başka bir noktaya takıldım.

1 - Diyelimki peygambersin ve Allah'tan vahiy alıyorsun (Seni telefonla Başbakan falan aramıyor ha dikkat. Hoş arasa telefonda hazırola geçeriz ya o da ayrı konu). Peki sen ne yapıyorsun? Yaşadığın dönem boyunca aldığın vahiy ayetlerini hiç bir yere not etmediğin, korumadığın yada kitap haline getirmediğin gibi, taşlara, kemiklere, deri parçalarına yazılmasına müsade ediyorsun. Bu kutsal emanetin korunması ve muhafaza edilmesi için bir çaba ve gayret göstermiyorsun. Öyle ya nasıl olsa Allah dedi ki "Şüphesiz o zikri biz indirdik biz! Onun koruyucusu da elbette biziz."

2 - Diyelimki peygambersin ve Allah'tan vahiy alıyorsun ve bu vahiynin içeriğini ve merkezini o kadar iyi biliyorsun ki "Şüphesiz o zikri biz indirdik biz! Onun koruyucusu da elbette biziz." ayetindeki Zikr kavramının, değil sen öldükten sonra, dünya varoldukça değişmeyecek bir yapı ve olgu olduğunu gayet iyi biliyorsun. Dolayısı ile, bu ve bununla birlikte diğer ayetlerin, yazılı metinlere çevrildiği taktirde, diğer peygamberlere inen vahiylere yapıldığı gibi zamanla değiştirilebileceğini yada yok edilebileceğini bildiğin için derleme yada kitap haline getirme ihtiyacı duymuyorsun. Onun akıl ve gönüllerde yaşayabilmesi ve yaşatılabilmesi için zirk kavramını ve taşıdığı manayı toplumuna ve insanlığa empoze ediyorsun. Öyleki o ruh sonsuza kadar yaşayacak....

Çünkü biliyorsun ki "Şüphesiz o zikri biz indirdik biz! Onun koruyucusu da elbette biziz."

Zikr kavramı bence üzerinde tefekkürle düşünülmesi gereken bir kavram. Anlamını Kuran'a bağlayıp aradan sıvışmak biraz kolaycılığa kaçıyor.

Ayrıca Sıffın Savaşında Ali'nin Muviye'ye karşı durup mızrakların ucundaki Kuran karşısında gerileyen ordusuna "Nereye gidiyorsunuz Kuran benim" demesi de konu ile ilgili olarak pek manidar.

O ateist kişilerin görüşü kendilerini bağlar. Beni değil. Ben sadece eğer ayette yazan zikir'in manası Kuran ise... yada Kuran değilde başka bir anlamda ise... diye bir fikir yürüttüm.

Bunun neresi yanlış? Niye gerildiniz bu kadar?

610 yılında kağıt kullanılmıyordu ? 18 yıl sonra 628'de kağıt kullanılmaya başlandı. Hudeybiye antlaşması neye yazıldı? Mermere mi?
Linki burada http://recepakil5757.blogspot.com/20...ntlasmasi.html

Ayrıca Kuranda haram olmayana haram, helal olmayana helal, farz olmayana da farz, diyemeyeceğiniz gibi "Bir insanın Kur an eksiktir demesi dinden çıkması için yeterli bir sebeptir." diyemezsiniz. Buna hakkınız olduğunu sanmıyorum. Yazdığınız ayetlerdende bunu anlıyorum.

Ayrıca haşa ben asla Kuran Allah tarafından indirilmemiştir de demedim.

Bir de şu konu var ki ilginçtir.

Sizden bahsetmenizi beklerdim ama siz bana Yeni Ümit dergisindeki yayınlanan yazılardan derlenmiş bir kitap tavsiye ettiniz. (!!!???)

Kuran peygamber döneminde kitap haline getirilmedi ve yazılmadı ha...

Peki Selman Farisi'nin bizzat peygamberin onayını alarak farsçaya çevirdiği ve İran (yada Pers) ülkesine götürdüğü nüshalar ne oluyordu?

Tekrar ediyorum ben zikir konusunu irdeliyorum.

Konu bartsimpson tarafından (30. July 2012 Saat 12:01 AM ) değiştirilmiştir.
bartsimpson isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
bartsimpson Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (6. September 2012)