Tekil Mesaj gösterimi
Alt 30. March 2013, 07:07 AM   #33
Fers
Uzman Üye

Tesekkür: 0
59 Mesajina 91 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

sayın merdem, sizden üstün herhangi bir yönüm olduğunu düşünmedim, bilen benim iddiasında da değilim, ifadelerim sadece yorumdan ibaret,
mademki kardeşiz, karşılıklı bilgi alışverişinize bilgim dahilinde kardeşçe katılırım, hayırlı geceler...

Alıntı:
Benim yönümden ise: Ben ''Kitap'' ifadesinden (isterseniz 'sistem' isterseniz 'melekût' deyin) 5 duyumuz ile algıladığımız madde ve mevhum olarak, bilinen ve bilinemeyen her şeyi ve bunların özelliklerini anlıyorum. Bu bence İLİM'dir.
Kur'an'dan da yazılmış ve sıraya konularak toplanmış''mushaf''ı değil de, Kitap'ın özünün doğru okunması, içeriğinin, mânasının doğru anlaşılması yöntemi (adetullah ve sünnetullah) olarak anlıyorum. Bu da bence BİLİM'dir.
selam sayın galipyetkin,
bana göre, sistem/sistemler Alemlerin Efendisinin, sistemleri var edip/kurup sonrada kusursuz işleten O dur, biz adlarına ne dersek diyelim, sistemlerden tercihte bulunan da ademdir...

ol emri herşeyi denklemleriyle içerisinde barındıran mükemmel bir var ediş, emrin sahibi bu var edişe sonradan dönem dönem müdahale etmeye neden gerek duysun zaten
ilk emir kendisinden/ilk emir kusursuz, herşey olması gerektiği gibi yerli yerinde, müdahale/düzeltmelere ihtiyaç duyan ademin kusurlu eylemlerdir...

ifadenizdeki sisteme gelince, ol emrindeki var oluşun bizi ilgilendiren kısmının en uygun şekilde yürümesi için içerisine yerleştirilmiş bildiridir Kur an, israiloğulları tevrat der araplar Kur an, ister Musa ilan etsin ister Muhammed O bildiridir...
yapılan herşeyin karşılığı sistem içerisine kodlanmış, parmağını gözüne sokarsan karşılık olarak sonucuna katlanırsın kural değişmez, her parmak sokan için her seferinde müdahaleye gerek yok ilk emirde bu kural bir kez yazılmıştı, kimse dışına çıkamaz...
aklını kullanabilip sistemi keşfeden/ilan eden resul olur, Musa, İsa farketmez, adını anne babası koyar ama keşfi kendisi yapar(İbrahim gibi) sonra ilan eder, yaşam tarzıyla, aklıyla, ahlakıyla herşey yerli yerindeyse eğer kitleleri ikna eder...

bu bir yorum, doğrusunu Alemlerin Rabbi bilir, hayırlı geceler...

yapılan her yorum ufku açar, tıpkı buradakiler gibi, yeterki arkalarında farklı şeyler aranıp, gereksiz ithamda bulunulmasın...
Fers isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla