Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17. July 2014, 07:55 AM   #6
halukgta
Uzman Üye

Tesekkür: 67
264 Mesajina 549 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
halukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud of

Lugatta yazılmış olan yoksul tanımını, neden kabul etmediğinizi anlayamadım. İslam ın getirmiş olduğu yoksul tanımı farklı değil ki. İslam hangi ekonomik düzeni getiriyor sizce, kapitalist sitemimi? Kesinlikle hayır. İslam herkesin çalıştığı, çaba gösterdiği ölçüde gelir sahibi olmasını ister.

Bir başka deyişle İslam dini ne komünizmi nede faşizmi ya da faşizmin yumuşatılmış hali kapitalizmi önermez. Devletin kısmen içinde olduğu kişinin özgür girişiminin desteklendiği bir yönetimdir İslam ın önerisi.

Ayrıca İslam toplumu, kendi yöneticisini seçen yani demokrasinin yaşandığı bir toplumdur. Tabi böyle bir düzen halen kurulamadı yeryüzünde. Çünkü gerçek Müslüman bir toplum olamadık.

İyilik yapmak konusuna gelince. Sizin iyilikten anladığınız bana göre çok farklı. Siz iyilik değil, iltifattan bahsediyorsunuz verdiğiniz örneklerle. İyilik, yardım her zaman parayla olmaz. Onun maddi olmayan, herhangi bir işini yapabilir ona yardım ederseniz de buna iyilik yapmak denir. Sanırım bunun örneklerini, siz tahmin edebilirsiniz.

Örneğin cumua salâtı, yani toplantı namazında asıl amaç, toplumun kadın erkek bir araya gelerek, dertlerinin dinlenme günüdür de aynı zamanda. İşte burada sorunları olana, her konuda yardım etmekte bir yardımdır, iyiliktir. Bu her zaman para vermek değildir.

Saygılarımla
halukgta isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla