Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17. July 2014, 09:24 AM   #7
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Hayır Sayın Haluk.

Yanılıyor ve farkında olmadan yanıltıyorsunuz. İslam "devletin de içinde olduğu özgür girişiminin desteklendiği bir yönetim" (önerir değil) getirmez. Getirdiği işsiz kesimi maunet sahibi, İhtiyaç miktarınca kazanç sağlamaya yetecek alet edevatla iş yapmasını sağlatmaktır.
Eğer devlet kişinin yeteneğinden faydalanmak ister ise ona yeteneğine göre işi sağlar fakat, ancak ihtiyaç miktarınca geliri olmasına müsaade eder.
İhtiyaç miktarınca bir geliri olan kişinin düşündüğünüz düzeyde bir iş kurabilmesi için sermayeyi nereden bulacaktır?
Ayetler paranın kişiler arasında dolaşıp,"devlet olma" yani devlete yön verip insanları devlet gibi onun yönetmesini istemiyor. Aksi halin Allah ve Resulüne-ayetlerine- savaş açma olduğunu ihtar ediyor.

Siz iman etmekten bahsediyorsunuz, biz ise müslüman olmuş kişilerin tabi olacağı "mizanda vezin", "Bakara:219, Muminun/4-5 ve Nahl:71"den bahsediyoruz. Bu kurallar müslümanlar arasında yoksul ve yoksulluğun olmadığını gösteriyor. Bunu daha önce izah etmiştim. İslamın kabul etmediğini ben lügat manası şöyle diye niye ona inanacağım ki?

Evet demiştiniz ki:" İslam herkesin çalıştığı, çaba gösterdiği ölçüde gelir sahibi olmasını ister."
Yanılıyorsunuz. İslam herkesin çalıştığı, çaba gösterdiği ölçüde GELİR SAHİBİ olmasını değil, o gelir üzerinden İHTİYAÇ MİKTARINA sahip olmasını ve bakiyesini "zekât" olarak topluma iade etmesini istiyor.; devlet geliştikçe ve denetim arttıkça da "Mizanda vezin"in gösterdiği miktara sahip olmasını ister.

İyilik yapma yönüne gelince: bırakın benim tahmin edip etmememi. Siz bir somut örnek verin; size teşekkür edeyim. O kadar zor mu? Mesela hasta komşunuza bir tas sıcak çorba. Değil mi?

Saygılarımla.
Galip Yetkin

Konu galipyetkin tarafından (4. October 2018 Saat 11:16 AM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla