Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17. July 2014, 06:44 PM   #8
halukgta
Uzman Üye

Tesekkür: 67
264 Mesajina 549 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
halukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud of

Cevabınızın sonunda verdiğiniz örnek bakın ne güzel, hasta komşunuza bir tas çorba. Bu sözleri sizin söylemenizi istediğim için örnek vermedim. Madem iyiliğin bu konularda olduğunu biliyordunuz, bana niçin iltifat sözlerini örnek verdiniz?

Bilerek yanıltmaktan Allah a sığınırım, önce onu söylemeliyim. Bazı konularda farklı düşündüğümüz çok açık. Buda normaldir. Ama siz benim gibi düşünmediğiniz için, ben sizi toplumu yanlış yönlendiriyorsunuz diye itham etmiyorum. Çünkü gerçek doğruyu yalnız Allah bilir. Bizlere düşen en doğrunun arayışında olmaktır. Yazınızda şöyle demişsiniz.

(Eğer devlet kişinin yeteneğinden faydalanmak ister ise ona yeteneğine göre işi sağlar fakat ancak ihtiyaç miktarınca geliri olmasına müsaade eder.)

Devletin iş sağlamasını hala bekliyorsak, bizler bu dünyanın beşeri sistemlerinden beklentilerimiz var demektir ki bu dönem geride kaldı. Devletin sağlayacağı iş kısıtlıdır. Devlet sağlık okul gibi işlerin, çok önemli stratejik konuların haricinde işveren olmamalıdır. Peygamberimizin devrinde de böyle değildi zaten.

Örneğin peygamberimiz iyi bir ticaret erbabıydı ama gelirinin büyük bir kısmını infak edebilen örnek bir insandı. Devlet zoruyla değil, gönülden Allah rızası için verirdi. İmtihan olduğumuz gerçekte bunu gerektirir.

Devlet işveren olursa, bugün ki hükümeti düşünün ve onların kimlere iş vereceği konusunu hayal edin. Sizce bu toplumun hali nice olur. Verdiğiniz örnekte çok ilginç bir konuda, devletin ihtiyaç miktarınca geliri olmasını müsaade eder demişsiniz. Bu tarif bana dünya üzerinde yaşanmış ve sonuç alınamamış bir yönetimi hatırlattı. Bu elbette sizin düşünceniz. Buna saygı duyarım.

Yine cevabınızda;

( İslam herkesin çalıştığı, çaba gösterdiği ölçüde GELİR SAHİBİ olmasını değil, o gelir üzerinden İHTİYAÇ MİKTARINA sahip olmasını ve bakiyesini "zekât" olarak topluma iade etmesini istiyor.)

Yani bu sözlerinizle İslam ın, herkesin çalışıp çaba gösterdiği ölçüde gelir sahibi olmasını istemiyor mu demek istediniz? Bu mümkün değil. Elbette gelirimizin, ihtiyaç fazlasını infak etmemizi ister Kur’an. Ama bunu kırkta bir ya da belirli ölçüler belirterek verin demez. Tam tersine infak etmeye teşvik eder ve bizleri imtihan ettiği bilincimizle baş başa bırakır. Bolca zekat vermememizi teşvik eder.

Saygılarımla

Konu halukgta tarafından (17. July 2014 Saat 06:50 PM ) değiştirilmiştir.
halukgta isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla