Tekil Mesaj gösterimi
Alt 14. November 2015, 06:05 PM   #4
halukgta
Uzman Üye

Tesekkür: 67
264 Mesajina 549 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
halukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud of

Sayın Galipyetkin kardeşim. İslam dini, seçimle ehil insanların seçilmesine karşı demişsiniz, ama apaçık ayeti örnek göstermiştim. Tam tersine sizleri yönetecekleri EHİL İNSANLARDAN SEÇİNİZ DİYOR.

Elbette seçilenlerde Kur'an ın emirleri doğrultusunda hükmetmelidir bunda şüphe yok. Kendi uydurdukları hurafeleri, Allah ın şeriatı diye uyduranlardan bahsetmiyorum tabi ki. Yani her seçilen lider kendi kafasına göre yönetemez. Kur'an toplum hayatına, belirli konularda müdahale etmiştir. Diğer konularda ise karışmamıştır. Bu farklılık zamana mekana ve ilmin gelişmişliğine göre değişir.

Örneğin peygamberimiz Allah ın ayet indirdiği konularda Kur'ana göre hükmetmiş, ama Allah ın bahsetmediği konularda da, kendi düşünceleri ile toplumu yönetmiştir. Kendi içtihatlarını bazen daha güzel ve daha doğru bilgilerle değiştirmiştir. Tıpkı günümüzde olduğu gibi.

Bakara 104. ayete gelince. Allah iman edenlerin dikkatini çekerek, daha önceleri yaptığı yanlış konusunda uyarıyor ve diyor ki, sizlere gönderdiğim elçime RAİNA, yani bizleri güt demeyin, unzurna yani bizleri gözet, ilmin ile aydınlat ki, gerçekleri görebilelim denmesini istiyor.

Aslında bu ayetten çok önemli bir ders çıkıyor. Allah herkesin kendi imtihanını yaşamasını istiyor ve diyor ki, sizleri körü körüne kimse yönlendiremez. Sizler kendi imkanlarınızla çaba harcayarak, elçinin verdiği bilgiler ışığında, en doğru yolunuzu bulmalısınız.

Sözlerinizin sonunda, şimdilik bu kadar, Haluk abi alınıyor demişsiniz. Ben asla alınmam. Karşımdaki kişiye, ben kendi düşüncelerim ile baskı yaparsam ve zorlarsam ona ayette ki gibi güdülemiş, zorlamış olurum olurum ki Allah bu yanlışı yapanları uyarıyor.

Konu halukgta tarafından (14. November 2015 Saat 06:09 PM ) değiştirilmiştir.
halukgta isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
halukgta Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (14. November 2015), galipyetkin (14. November 2015)