Tekil Mesaj gösterimi
Alt 6. August 2010, 08:06 AM   #17
Barış
Uzman Üye

Barış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.340
366 Mesajina 989 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Barış is on a distinguished road

Alıntı:
Fakat rabbimizle başbaşa kaldığımız,yine bize farz olan şekilsel salatı da "tazarrulu niyaz" diyerek basite indirgemek ve önemsiz birşeymiş gibi göstermek te bir o kadar ters köşeye yatmaktır. Zaten hangi müslümana tazarru...falan gibi birşey desen yüzünüze benim baktığım gibi aval aval bakar ve "demekk ki önemsiz birşey ki, böyle garip bir kelimeyle söyleniyor" derler.
Selam Miralay kardeşim,

Tazarru, Araf 55'de geçtiği için, o ayete atıf yapma manası taşıyor herhalde. Duada olması gereken maddi/manevi alçalışı ifade ettiği için kullanılmış olabilir. Ben şahsen yakarış veya dua demeyi tercih ediyorum. Namaz bir yakarış değil mi, bedenen ve elbette ki manen Rabbimize yakarış değil mi? Tazarru Arapça, namaz farsça, ben daha Türkçe ve illa ki ilmihaldeki şekillere hapsedilmemiş olan yakarışı tercih ediyorum. Neticede herkes, yakarışın kibirlenerek ve yükselerek değil, alçakgönüllülükle ve alçalarak yapılacağını bilir,kelimenin kendisinden anlar diye düşünüyorum.

Salata salat, alçalarak yakarışa yakarış/dua demek, ilmihal namazını ters köşeye yatırır, sadece şekilsel ritüelleri otomatikman yerine getiren ama salattan salihattan infaktan dayanışmadan uzak duran sırt çevirenleri de ters köşeye yatırır. Yakarış ise hiçbirşey kaybetmez. Kuranda duayla ilgili pekçok ayet var. Rabbimiz ''Dua edin bana, cevap vereyim size'' derken, nasıl küçümsenebilir ki dua/yakarış?

Şahsi düşüncem, Hakkı Beyin tazarrulu niyaz ifadesini kullanması, bedenen alçalışın da ayetin manasında varolduğunu hatırlatmak ve buraya vurgu yapmak. Yani salat var ama Kuranda namaz yok diyenlere yanıt vermek. Bu anlamda doğru buluyorum çünkü mesela bana namaz kılıyor musun deseniz, evet ama bir namaz ki kimseye beğendiremem yanıtını veririm. Elbette beğendirme kaygım yok ama benim yaptığıma ilmihal namazı da denmez, namaz da desek, namaz öyle olmaz diyerek başlarlar düzeltmeye beni. Oysa dünyada düzeltilecek,ıslah edilecek, destekleşilecek neler var neler... Bırakalım da kişiler Rablerine istedikleri dilde,istedikleri gibi yakarsınlar ki Karib semi ve basir olan Allah da onlara yanıt versin.

Namaz diyerek, sadece salatın üstünü örtmüş olmuyoruz, aynı zamanda yakarışımızı da yok ediyoruz, Kuranda olmayan şekil şartlarına ve illa ki arapçaya hapsediyoruz diye düşünüyorum kısacası.

Selamlar.
Kimse kimsenin yargıcı değil, olmamalı da zaten..Herkes kendi üzerinde gözetmen ve yargıç olsun..Kendimizi rahatsız edelim, dünyamız değişsin...Belki o zaman huzuru bulmuş benliğimiz başkalarına kendiliğinden ışık saçar../Elif.
Barış isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Barış Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
kamer (6. August 2010), Miralay (6. August 2010)