Tekil Mesaj gösterimi
Alt 31. May 2012, 11:16 AM   #6
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Bu yazı ........... sitesinden, değerli bir Beyefendi'den ''elli yıl hariç bin yıl'' üzerine yazılmış bir yazısından alıntıdır. Bana ilginç geldi.

Üzerinde tartışalım mı? Buyrun. Yazı şu:

''Kuran`da 10 rakamı, herhangi bir işten maddi manevi mefaatlenmeni verir 6/160...
Bir iş yaptın , işin bitiminde bir milyon dolar kazandın... İşte bu kazanımın sayısal değeri 10`dur. Bir şeyi düşündün kafa yordun ve buldun , düşünmüşlüğün LEYL hükmünde iken bulmuşluğun yani kazanmışlığın 10 hükmündedir.
İŞTE Kuran ayetlerini kişi bu mekanizma ile düşünür ve anlar..Buna 10 GECE denilir 89/2.
Kuranda 10 rakamı 6/160`da çarpım cinsinden çalışır (10 katı)..

100 rakamına geçelim ; bu rakam bir işin eksiksiz ve tam olarak yapılıp bitirilmişliğini ifade eder..
Arabanı yıkamayıcıya verdin oda senin istediğin gibi yıkadı ve sana teslim etti.
Bu fiiliyatın sayısal değeri 100`dür.
24/3`te 100 ciltleme ile ciltleyin denilir..Bu ayette 100 değnek vurulmasından bahsedilmez..
1000 rakamını tanımlayalım ; Bu rakam 10 ile 100 rakamının çarpımıdır.
Yani bir işi TAM yaptın ve MENFAATLENDİN.

Şimdi 29/14 de anlatılanları yerine koyalım ; NUH`un kavmi içinde BİN YIL yani ''elfe senetin'' kalması demek işini görevini TAM olarak ama ÇİLE içinde yaptığını ve MUKAFATlandığını verir..!
Şimdi “hamsiyne” yani 50 rakamını yazalım ; Kuranda 5 rakamı bir inancın söylev yada fiiliyatla DIŞA VURULMUŞluğunu verir 18/22 , 58/7... Bu 10`la çarpılırsa kişinin bundan menfaatlendiğini gösterir.
Bu değerleri 29/14`te yerine koyalım ; eğer kişi , bu menfaatlenmeden HAZZ almışsa , bunun değeri ayette geçtiği üzere ''hamsiyne amen'' dir... Yani bu ayette Nuh as`ın , Allah'ın kendisine vermiş olduğu Resulluk görevini çile ve meşakket içinde usulüne uygun bir şekilde ifa ettiği (El muminiyn) , bundan dolayı da menfaatlendiği (el muminune) , sahip olduğu inanç veya ilmini dışarıya vururken , bunu hazz alarak yapmışlığını verir.
Bu durum sadece NUH için değil tüm resuller için geçerlidir..
29/14`ün son cümlesi 16/113`le müteşabihleşir ve işaret edilen tevilde diğer Resullerinde aynı duygularla hareket ettiği yada ettirildiği anlaşılır..
29/14`te Nuh as`ın BİLİNDİK manada , kavmi içinde 950 sene yaşamasından bahsedilmemektedir.
Bu ayeten de bir kez daha görüldüğü üzere Allahın DEDİĞİ ile dediğinden KASTETTİĞİ birbirinden farklıdır.
Bu farka Meleialanın hasımlaşması denilir.

Herhangi bir ayetten çıkardığın-çıkaracağın mananın Kuran olabilmesi için 3 şarta haiz olması gerekir ;
1) Yaşamda yerinin olması
2) Akla mantığa uygun olması
3) Kuranın geneline uygun olması

NUH , özgür düşünme melekesidir ve içimizde yaşar ve bize kazandırdığı davranış düşüncelerimizi özgürce oluşturabilmek ve gündeme getirebilmektir.
Eğer amaç hayr ise benim tespitlerime karşı görüş ve katkı görüş ortaya rahatlıkla konmalıdır..
Nuh`un kavmi içinde bizim şu anki yaşantımızla ilgili olması , hasabıyla kaç yıl kaldığı değil , işini nasıl yaptığıdır..Çünkü bu meleke kendinin bir zamanlar yaptığı işi şu anda banada yaptıracaktır..!
29/14 , son cümlesi itibariyle 16/113`ün malıdır ve birlikte değerlendirilmelidir..Böyle olunca binden elli sene eksik yaşaması tüm Resulleri de bağlar.
Ben internette 10 dakikalığına bir araştırma yazsam , hakaretler başlıyor ama ben bildiğim doğruları söylemekten haz alıyorum..Aynı şey bütün müminler için de geçerlidir..
İşte bu yaptığımızın sayısal değeri 1000-50`dir..
Diyelim ki Nuh kendi zamanında 50 sene yaşamış olsun , bundan şu anda bize ne ?
İsterse de 1000 sene yaşasın; bu benim hayatımın neresinde ?
Beni ve düşüncelerimi ve hayatımı ne kadar ve nerede ve nasıl ilgilendirecek ?
O zaman Allah rakamsal zaman dilimlerinden bahsetmiyor DAVRANIŞ PATERNLERinden bahsediyor..İşte bize de bu lazımdır..! Tarihe hapsolmuş , hayatımızda yer edinmeyecek mânâlandırmalar DEĞİL..!''

Ne dersiniz?......

Saygılarımla
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (30. April 2016 Saat 02:37 PM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla