Tekil Mesaj gösterimi
Alt 16. April 2013, 04:10 AM   #4
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Arz-ı halimdir.

1-Ahzab Suresi-53. ayetten ben hiçbir şey anlamıyorum. Bana, benim bu günüme hitap etmesi gerekirken, okuduğumuz açıklamalar birer masal; beni Peygamber'in yaşadığı zamanda yaşamaya zorluyor; bu günüme bir katkısı yok!
Bir Allah'ın kulu bu ayeti bana bu günüme hitap edecek şekilde anlatabilir mi?

2-Nur Suresi-27. ayet ile mânâ bakımından bir ilişki kurulabilir mi?

Saygılarımla.
Galip Yetkin.
(Sevgili Fers. Tam sana ihtiyaç olduğu zamanlar millete kızıp bizi terk ediyorsun. Gel de şu tercümelerinle bize yardımcı ol be arkadaş.)
Degerli Kardesim Galip,

Kur'an her bir caga hitap ediyor deniliyor, o halde hic bir caga uymayan bos sözlerin olmamasi gerekir icinde.

Günümüzde de olan seylerdir bunlar. Sirf peygamber evi icin gecerli degildir, örnek alinmasi gereken halledir.

Kimi insanlar var haddini bilmez, kendisini aileden sanar zart zurt devamli rahatsiz eder baskalarini, bunun samimiyetle alakasi yoktur. Davet edilmedigi halde lüzumsuz zamanlarda haber vermeden kapida biterler.

Peygamberimizin zamaninda da kendilerini Allah'in Resulüne bir nevi kendilerini yakin zannedenler -ki bedevi denince anlasiliyor nasil bit tip olduklari- iste böyle kimseler demekki peygamberi rahatsiz ettiklerinden bihaber olmalilar ki Rabbimiz acikca uyariyor. Hem izinsiz gelip gitmeleri hemde aileye ait olmadiklari halde peygamber hanimlariyla ulu-orta konusmalari Rabbimiz tarafindan uygun görülmedigi icin uyariliyor.

Görgü kurallarindandir, habersiz oraya buraya, üstelik sabahsiz selamsiz dalinmaz. Müslümanlar kardestir bir yere kadar, insanin bir de özel hayati vardir ve saygi göstermek gerekir.

Sahsen ben dahi davetsiz zirt pirt kapimda bitenden hoslanmam. Hele de israrla kapi calinacak olursa, cogu zaman acmam bile.

Allah Resulünden alacagimiz cok güzel örnekler var derken, millet sünnet-hadis uygulamaya kalkiyor. Ayetlerdeki örneklerden güzel örnekleri mi ariyorlar?

Peygamberin esleri annelerimizdir buyrugunu her zaman düsünmüsümdür. Peygamber hayatta degil, esleri hayatta degil, acaba bu ayet ne icindir diye. O ayetten de alinacak güzel örnekler vardir. Bir mümin ile evli olan bir hatun, ondan ayrildiktan sonra assagilik bir adamla evlenecek olursa o denli edepsizlik olur, kadinin degerini tamamen düsürür. Mümin bir köle Rabbimizin katinda daha degerlidir bir haddini bilmez sövalyeye kiyasla, bu misal.

Bati dünyasindan bir örnek vereyim, Jackie Kennedy kocasinin ölümünden sonra bir Onasis ile evlenmesini ben hep yadirgamisimdir. Soy sop, irk meselesi olarak degil benim yadirgamam, Kennedy ile Onasis'in arasindaki kalite meselesidir, karakter meselesidir. Onasis benim icin haddini bilmez, simarik, hovarda, görgüsüz milyarderin tekiydi.

Selam ve dua ile.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla