Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28. January 2016, 12:20 PM   #30
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Alıntı:
khaos Nickli Üyeden Alıntı
Evet işte konunun özü bu! Biz müslümanlaşırken aynı zamanda Araplaştık. Bizim sorunumuz Kur'an la, Peygamberle yada İslam'la değil. Bizim sorunumuz İslam'ı ''arap gibi yaşamak'' zannetmemizden kaynaklanıyor.
Ha sünniler daha çok araplaştı, doğrudur. Caferiler daha çok farslaştı bu da doğrudur. Belki bir nebze Türkmen alevi yörükler Türklüğünü yitirmedi. Ama ben işin o kısmında değilim.
Zorla veya gönüllü bu din Türkler tarafından kabul edildi. Türkler işin özünü maalesef ilk kaynağından yalın haliyle öğrenemediler.. İşin özü de Allah ın Muhammed Peygamber aracılığı ile bize ulaştırdığı Kur'an dır. Türklerin topraklarının yağmalanması, baskı altına alınmaları, onlar için kültürel ve dil açısından asimilasyonu da beraber getirdiği aşikardır. Maalesef atalarımız işi kaynağından(kur'an) değil dönemin özellikle arapçı ve baskıcı rejimlerinden öğrendi yada kabul etti. Belki dönemin şartları Türklere başka bir şans tanımadı bilemiyorum. Onları da bu konuda suçlamıyorum açıkçası.

Bu gün yalın Türk diline, Türk töresine dönmek yada öyle yaşamak bizi İslam dan uzaklaştırır mı? Hiç sanmıyorum. Zihnimizde, ufkumuzda daha çok açılır. Önümüze çekilen bariyerler, setler yok olup gider. Ruhlarımızda, düşüncelerimizde özgürleşir. Ayağımıza yüzyıllardır bağlanan pırangalar kırılır kopar. Bunu da tarihimizde yapmaya kalkan bir adam oldu. Maalesef onuda genç yaşta ebediyete uğurladık. Şimdilerde hala ebedi şefimiz olsa da arkasından gelenlerin onun fikir ve düşüncelerini ne hale getirdiği ortada.

siyasi ve içtimai düşüncem budur.

Bu vesile ile konu ile bütünlüğü bozmadan Mustafa Kemal Atatürk'ü ve Hülagü Han'ı anmadan geçemeyeceğim.
Sayın khaos'un bu yazısı yanında, O'nun nezdinde bu sitede bütün Müslümanım diyen Türklere, Sayın hiiiç'ten şu alıntı ile hitap etmek isterim.Türk Kuran'ın arkasında koşuyor; fakat onun ne dediğini anlamıyor, içinde neler var bilmiyor ve bilmeden tapınıyor. Benim maksadım; arkasında koştuğu Kitap'ta neler olduğunu Türk anlasın...

Bilhassa bizim dinimiz için herkesin elinde bir ölçü vardır. Bu ölçü ile hangi şeyin bu dine uygun olup olmadığını kolayca takdir edebilirsiniz. Hangi şey ki akla, mantığa halkın menfaatine uygundur; biliniz ki o bizim dinimize de uygundur. Bir şey akıl ve mantığa, milletin menfaatine, İslam'ın menfaatine uygunsa kimseye sormayın. O şey dinidir. Eğer bizim dinimiz aklın mantığın uyduğu bir din olmasaydı mükemmel olmazdı, son din olmazdı...

'İslam oldukları halde, bozulmaya, yoksulluğa, gerilemeye maruz kaldılar; geçmişin batıl alışkanlık ve inançlarıyla İslamiyet'i karıştırdıkları ve bu suretle gerçek İslamiyet'ten uzaklaştıkları için, kendilerini düşmanlarının esiri yaptılar. Gerçek İslam'ın çok yüce, çok kıymetli gerçeklerini olduğu gibi almamakta inatçı bulundular. İşte gerilememizin belli başlı sebeplerini bu nokta teşkil ediyor...

M.Kemal Atatürk...

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (28. January 2016 Saat 02:23 PM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla