Tekil Mesaj gösterimi
Alt 14. February 2013, 12:01 PM   #27
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili ateş kardeşim,

Emin olmadığım bir yazıyı "hakkında kesin bilgin olmayan şeylerin peşine düşme" emri gereği yazmazdım.

Ama, kur'anı okuyan ve ouduklarını anlayabilen bir kişi olarak, bizlerin kulluk etmek için yaratıldığımızı ve kulluğun da iman olmadan olmayacağını emin bir şekilde biliyorum.

Aslında bırakalım müslüman birisini, sıradan bir kimsenin bile kur'andan ilgili ayetleri okuduğunda "iman etmeyenlerin" insanlara ne kadar iyilikle ömrünü tüketseler dahi cennetlik olamayacağını görür.

İlginç olanı, biraz düşündüğünüzde bunun böyle olduğunu sizinde bileceğiniz halde, kur'ana dayanmayan akıl yürütmeleriniz yüzünden sadece insani açıdan arzu ettiğiniz bir durumu, dinsel gerçek gibi açıklama yanlışına düşmeniz olmaktadır.

Rabbimiz, kendisini tanımayan, tek ilah ve rab kabul edemeyen birisini, insanlara hizmet etmesi, iyilik etmesi içinmi yaratmıştırda, sadece insanlara iyilikle ömrünü geçiren birini dahi cennete koysun?

İnsanın yaratılış gayesini dışlayarak, insanların davranışlarına göre onların gidecekleri yerleri belirlemek islami yargı olmaktan uzak olur.

"LA İLAHE İLLA ALLAH"

Bu kavramı kabul edip buna göre yaşamayı düşünemeyen, akıl edip kabul etmeyen birisi, bütün insanlara en büyük kolaylığı da sunmuş olsa cennet için yeterli değildir.

Yazınızdaki gibi bu kavramı sadece deyiş olarak söyleyip, sonra buna göre yaşamayı düşünmeyenleri zaten kurtuluşta görmüyorum. Bu nedenle sadece "la ilahe illallah" denilmesini yeterli görmüşüm gibi yaklaşmanız da ayrı bir hata olmuş.

Kur'ana göre yaratılış gayemizi ve olması gerekenleri biraz daha düşünürseniz, bu konuda hem fikir olacağımızı sanıyorum.

selamlarımla,
aorskaya
Bu söylediklerin ışığında;

Sence... "sen" "cennete" mi gideceksin yoksa "cehenneme" mi???
bartsimpson isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla