Tekil Mesaj gösterimi
Alt 12. May 2009, 07:16 PM   #3
elmuh
Katılımcı Üye

Tesekkür: 45
47 Mesajina 108 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
elmuh is on a distinguished road

Selam Bob Kardeşim,

Yazım aynı zamanda "Bilim ve Teknoloji" başlığı altında da yer almakta Bu guruplamayı ben yapmadım ama yapan sanırım bilim ve ilim'i aynı anlamda kullanmış. Türkçede eskiden bilime de ilim deniliyordu. Bu kavramlar günümüzde de halk dilinde zaman zaman eş anlamda kullanılmakla birlikte, deney ve gözlem temelinde üretilen bilgileri elde etmeye yönelik disiplinler için bilim din alanındakiler için ilim tabiri kullanılmaktadır.

Benim bu yazıyı asmamdaki gaye ise, dini doğru anlama açısından soyut düşünebilme yeteneğinin önemine dikkat çekmekten öte değildi. Yazar her ne kadar yazıyı kendi alanında yazmışsa da, soyut düşünebilme becerisinin, kaynağı 14 yüz yıl geriden gelen bir metni doğru anlamlandırabilmek için önemli olduğunu düşünüyorum.

Sözlü kültüre sahip olan vahyin ilk muhatapları, bu kültürün bir özelliği olarak somut bakış açısına sahip insanlardı ve vahiy onlara daha ilk ayetlerden başlayarak somut, yaşamları ile bağlantı kurarak hitap etmişti. Bugün farklı mekan ve zamanda, farklı bir kültürel ortamda aynı ayetlerle karşı karşıyayız. Gösteren ve gösterilen (semiyotik anlamda)arasındaki ilişkileri doğru kurabilmek için uygulanabildiğince bilimsel düşünce üretme metotlarının kullanılmasını, bu alışkanlığın kazanılmasını önemli görüyorum.

Geçenlerde okuduğum, 15 yaşındaki gençler üzerinde yapılan bir araştırma, gençlerin 32% sinin okuduğunu anlamadığından, 52% sinin basit bir matematik işlemini çözemediğinden bahsediyordu. Bu geleceğimiz açısından bir facia. Bu gençlerin din adı altında farklı mecralara sürüklenmesi zor değil. Ne yapmalıyız? balık almak mı iyidir, balık tutmasını bilmek mi...

Muhabbetle.
elmuh isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
elmuh Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Barış (28. October 2010), Miralay (28. October 2010)