Tekil Mesaj gösterimi
Alt 1. October 2008, 07:12 AM   #2
EVVAB_İNSAN
Uzman Üye

EVVAB_İNSAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 35
42 Mesajina 53 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
EVVAB_İNSAN is on a distinguished road

ESED KIZI FÂTIMA

Son Peygamber bu dünyaya geldiği sırada onun doğumuna yardımcı olan yedi Fâtıma kadın vardı. Fâtıma isminin anlam ve önemi, belki de buradan başlayarak büyümüştür Hz. Muhammed ve bağlılarının hayatlarında… Allah Elçisi bir sözünde şöyle diyor: “Ben Fâtımaların çocuğuyum.”
Hz. Muhammed’in hayatında büyük anlamı olan Fâtımaların başında Hz. Ali’nin annesi Fâtıma binti Esed gelir. Bu büyük kadın, sahabi olmanın kazandırdığı meziyete ek olarak Hz. Peygamber’e vefakâr hizmetleriyle de ünlü olmuştur.

İKİNCİ ANNE…

Fâtıma Binti Esed’in Hz. Peygamber’e hizmetleri öylesine büyüktür ki Hz. Peygamber bu konuda şöyle diyebilmiştir: “Amcam Ebu Talip’ten sonra bana en fazla hizmet eden insan, yengem Fâtıma binti Esed’dir.” Fâtıma Yenge Hz. Peygamber’e “ikinci anne” olmuştur. Validesi Âmine öldüğünde, altı yaşlarında yetimliğine ek olarak öksüz de kalan Son Peygamber’i bağrına basıp ona anne kucağı gibi açılan, Fâtıma Yenge oldu.

Hicret sonrası Medine’de sonsuzluğa göçen bu eşsiz yenge, Peygamber yeğeninin seçkin bir sahabisi olarak öbür âleme uğurlanırken Allah Elçisi kendi gömleğini kefen olarak ona giydirdi ve onu istirahatgâhına kendi elleriyle indirdi. Hz. Peygamber bu “ikinci anne” için çok ağlamıştır. Bu durumu garipseyenler oldu ve Hz. Peygamber’den şu cevabı aldılar: “Bugün benim annem öldü. O, benim annemdi. Beni o büyüttü. Çocuklarını yedirmez, beni doyururdu, onları ihmal eder, beni süsler, beni avuturdu…” Bazıları: “Peki gömleğinizi neden ona giydirdiniz?” diye sorduklarında da şu cevabı verdi Hz. Peygamber: “Gömleğimi ona giydirmem, cennet giysilerinden giyeceğine ve berzah azabından uzak tutulacağına işarettir.”

Kaynaklar, Fâtıma binti Esed hakkında fazla bilgi vermemektedir. Onun Hicret sonrası, yani Medine devri hayatı hakkında hemen hiçbir şey bilmiyoruz. İbn Esîr’in bir beyanından, Hz. Ali’nin, Peygamber kızı Fâtıma ile evlenişi ardından, annesi Fâtıma’dan şunu rica ettiğini öğrenebiliyoruz: “Anne, eve su taşıma, dışarıdan bir şeyler alma gibi hususlarda Resûlüllah kızı Fâtıma uğraşsın, evin içindeki işlerle de sen meşgul ol.”

Fâtıma binti Esed bahsini kapatmadan, bir noktaya daha değinmek isteriz:
Az önce işaret ettiğimiz anne-nine Fâtımalar yanında bir de “genç Fâtımalar” vardır ki bunlar başta Peygamber kızı Hz. Fâtıma olmak üzere, Hamza’nın kızı Fâtıma ve Hz. Ali’nin kardeşi Âkil’in hanımı Fâtıma binti Utbe’dir.

Ünlü Devmetül Cendel Valisi Ukaydır, Hz. Peygamber’e bir ipekli kumaş hediye göndermişti. Hz. Muhammed, damadı Ali’yi çağırarak ona şöyle dedi: “Bu kumaşı götür,örtü olarak Fâtımalar arasında paylaştır.” İşte bu Fâtımalar, sözünü ettiğimiz genç Fâtımalarla, Fatma binti Esed idi.(Fâtıma binti Esed ve Fâtımalar için bk. İbn Sa’d, 1/61 vd. 8/22, İbn Manzûr, 12/455; Yakubî, 2/14, İbn Esîr, Üsd, 7/217,219)

Konu EVVAB_İNSAN tarafından (10. October 2008 Saat 07:59 AM ) değiştirilmiştir.
EVVAB_İNSAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla