Tekil Mesaj gösterimi
Alt 1. October 2008, 07:23 AM   #9
EVVAB_İNSAN
Uzman Üye

EVVAB_İNSAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 35
42 Mesajina 53 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
EVVAB_İNSAN is on a distinguished road

ÜMMÜ HARÂM GUMEYSA

Bu şehit kadın, ünlü sahabi Ubade b. Saamit’in eşidir.

Hz. Peygamber, onların evlerine gider, zaman zaman da, orada kaylûle (Gündüzün, özellikle öğlen saatlerinde bir süre uyumak. Hz. Peygamber, kaylûleyi sürekli uygulamış ve tavsiye etmiştir.) yapardı, yani öğle uykuları uyurdu. Yine böyle bir uykunun ardından, Ümmü Harâm’ın şehitliğini hazırlayan ilginç bir olay oluyor. Kendisinden dinleyelim:

“Hz. Peygamber bize gelir, bazen de öğle uykuları uyurdu. Bir gün, uykusundan uyandığında tatlı tatlı tebessüm ettiğini gördüm ve sebebini sordum. Buyurdular ki: “Ümmetimden bir topluluğun, deniz üstünde, sultanların tahtlarına oturdukları gibi oturdukları bana gösterildi. Bunun üzerine ben dedim ki: “Ey Allah’ın Resûlü, ne olur, dua buyurun da ben de onlardan olayım.” Ve Allah elçisi dua ettiler ve dediler ki: “Sen de onlardan olacaksın.”

Nihayet, Ümmü Harâm tertiplenen bir sefere, kocası Ubâde ile katıldı. Ve seferin deniz yolculuğu bittikten sonra, asker kadına binek olarak bir katır verdiler. Ümmü Harâm’ın bu katıra binmek istediği andır ki, Hz. Peygamber’in şehitliğe ilişkin mucize beyan tecelli etti: Katır huysuzlaştı: Ümmü Harâm düştü ve boynu kırılarak can verdi… (Ümmü Harâm için bk. İbn Sa’d, 8/434-435; İbn

Konu EVVAB_İNSAN tarafından (10. October 2008 Saat 08:02 AM ) değiştirilmiştir.
EVVAB_İNSAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla