Tekil Mesaj gösterimi
Alt 29. August 2011, 11:37 PM   #3
nuhungemisi
Yeni Üye

Tesekkür: 3
12 Mesajina 28 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
nuhungemisi has much to be proud ofnuhungemisi has much to be proud ofnuhungemisi has much to be proud ofnuhungemisi has much to be proud ofnuhungemisi has much to be proud ofnuhungemisi has much to be proud ofnuhungemisi has much to be proud ofnuhungemisi has much to be proud of

Kur'an'da Adem peygamberden sonra başka insanların yaratılmadığına dair bir ibare yok. Ama adem oğulları ifadesi var , ya da İsra 62'de İblis onun "soyuna" hükmedeceğim diyor. Bunlar herkesin Adem'in soyundan geldiğine delil sayılabilir.

Belki Allah birden fazla kadın-eş yaratmıştır onun için ? Belirttiğiniz ayetlere bakınca üvey kardeşlerin evlenmesinin haram olduğuna dair bir hüküm görmedim. Yanlışım varsa düzeltin.

Diğer türlü düşünüyorum, Adem'in çocukları öz kardeşleriyle evlilik yapmak zorunda, ama ikinci kuşak yani torunların birbiriyle evlenmesinde bir sakınca yok. En az 2 erkek ve 2 kız ilk kuşak olduğunu varsayarsak. Amca-teyze-hala-dayı çocukları birbirine haram değil.

Ama varsayımlar üzerine Allah mutlaka şöyle yapmış olmalı demeyi de doğru bulmuyorum.

71/17 ve 18 Nuh peygamberin kavmine söylediği sözler. İlk insanların yaratılış şekli olduğuna dair bir hüküm yok. Belki burda Nuh peygamber tek başına Adem'i kastetmiştir ? Yoksa Nuh peygamberin kavmindeki insanların bir anne babadan doğmadan topraktan bittiğine hükmetmemiz lazım.

7/189 daha önce hiç dikkatimi çekmemiş. Bence de burda insan kastediliyor olmalı.

Secde-7 : Ki O, yarattığı her şeyi en güzel yapan ve insanı yaratmaya da bir çamurdan başlayandır.
Secde-8 : Sonra onun soyunu bir özden (sülale'den), basbayağı bir sudan yapmıştır.

Bu iki ayet de konuyla ilgili. Belirteyim istedim.

Ben insanlığın Adem'in soyu olduğu dışındaki noktalar için kesim hüküm verebilecek delil bulamıyorum Kur'an'dan. Zaten bulmak zorunda da değiliz. Bir takım insanların konuyu açıklamak için rivayet uydurmaları kendilerini bağlar. Bizim yapacağımız Allah'ın hakkında delil indirmediği şeyler konusunda hüküm vermenin yanlış olduğuna dair uyarıdır. Zira bu konu salt akıl ile çözülebilecek bir konu değil.
nuhungemisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
nuhungemisi Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (2. September 2011)