Konu: Anadolu
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15. August 2014, 07:04 PM   #21
khaos
Uzman Üye

khaos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 229
167 Mesajina 302 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
khaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud of

o zaman Timuçin Binder e sorarlar-
-kedi buradaysa ciğer nerede yok gördüğümüz ciğerse kedi nerede.

Uygur Türkçesi
Özbek Türkçesi
Kırgız Türkçesi
Azerbaycan Türkçesi (bizim gibi onlarda Oğuz)
Bu şiveleri konuşan insanları bir Türkiye Türk ü rahatlıkla anlayabilir.Ben Erzurum lu bir Türk olarak (köylerde hala eski Türkçe sözcükler veya ağız kullanılıyor) anlıyorum.Türk ırkı yok diyen yada en azından Anadolu da Türk yok diyen Timuçin Binder e Dilbilim dur diyor.Türk isminin ilk olarak Göktürk kitabelerinde geçmesini Türklerin ortaya çıkışının miladı olarak kabul ediyor.

Doğru ya Türkler bir mantar türü ve nemi gördükleri an topraktan fışkırıverdiler.

Bir antropolog olarak adamın kullandığı argümana bakarmısınız.Bilim adamımız diyor ki
-e efendim uygurlar kendilerine Türk demiyorlar
Ne kadar sığ bir düşünce.Türk ırkının çıkısını ''Türk'' sözcüğüne bağlıyor.(Göktürklere)Şimdi bende Timuçin Binder e soruyorum.
Mesela benim sülalemin soyadı kanunundan önceki ismi Kiziroğulları.Şimdi ise başka.Şimdi bu yüz yada iki yüzyıl önceki kiziroğullarının benim atam olmadığı anlamına gelir mi?

Aslında Türk yok demenin altında ben başka sebepler arıyorum.Bunu bir antropolog veya tarihçi kendilerine göre bazı verilere dayandırmaya çalışabilir ama asıl maksat ne ona bakmak lazım

Olaya tabi kafatasçı terminolojiden de bakmamak lazım.Çok derine gidersek iş darwine mezarında zil takıp oynattırabilir.İnsanoğlları sonuçta birbiri ile akraba ve bu akrabalar zamanla sağa sola dağılabiliyor.Kimi gittiği yerde kültürünü ve dilini koruyor kimi ise koruyamıyor.Tarihteki çoğu millet gibi egemen halkların arasında eriyip gidiyor.

Konu khaos tarafından (16. August 2014 Saat 04:58 AM ) değiştirilmiştir.
khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla