Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28. September 2010, 10:15 PM   #6
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun Aleykum! Değerli Hiiç Kardeşim!

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Dost1 hocam bu Yusuf peygamberin gördüğü rüya nedir ki? Ya kralın rüyası?
Rüya ya da düş dediğimiz uyanıkken ve uyku durumunda iken görülenlerdir. Bunlar, Kur'an'da da ayrı ayrı belirtilmiştir. Rüya ya da düşün uykuda olanıfi'l menam/uykuda diye belirtilmiştir.

Kur'an meallerinde "Yusufun rüyası",Yusuf rüyasında" diye söz edilenler de uyanık iken görülen rüya ya da düşlerdir. Bu rüya ya da düşlerin anlatıldığı ayetlerde bunların uykuda olanlar olduğu ile ilgili açıklama olan " fi'l menam" ifadesi yoktur.

Kur’an’da; uykuda görüldüğü özellikle belirtilen rüyalardan biri Allahın selamı üzerlerine olsun. İbrahim peygambere, bir diğeri de Muhammed peygambere aittir.

Saffat;102: Felemma beleğa maahüs sa'ye kale ya büneyye inniy era fiyl menami enniy ezbehuke fenzur mazâ tera kale ya ebetif'al ma tü'mer* setecidüniy inşaAllahu minas sabiriyn;

Sonra ne zaman ki o [müjdelenen çocuk] onunla birlikte koşacak duruma/onunla birlikte iş tutacak çağa geldi, o zaman o [İbrahim]: “Oğulcuğum! Şüphesiz ben, uykumda; şüphesiz kendimi seni boğazlıyor [helak; perişan, mağdur ediyor] görüyorum. Bak bakalım sen ne görürsün [sen ne düşünürsün]?” dedi. O [Oğlu]: “Babacığım! Sen emrolunacağın şeyleri yap. İnşaallah beni [sen yokken başıma gelecek tüm sıkıntılara, mağduriyetlere] sabredenlerden bulacaksın” dedi.

Enfal;43: İz yüriykehümullahu fiy menamike kaliyla velev erakehüm kesiyren le feşiltüm ve letenaza'tüm fiyl emri ve lakinnAllahe sellem* inneHu Aliymün bi zatis sudur

Hani o vakitler Allah sana uykunda onları az gösteriyordu. Eğer O [Allah], onları sana çok gösterseydi mutlaka korkmuştunuz ve o iş [savaş] konusunda anlaşmazlığa düşmüştünüz. Fakat Allah güvenlik sağladı. Şüphesiz O, gönüllerde olanı en iyi bilendir.

Kur'an'da -Allah'ın selamı üzerine olsun.- Yusuf peygamberin uykuda gördüğü belirtilen bir rüya yoktur. Doğrudan uyanıkken gördüğü görüntü vardır.

Kralın da uykuda gördüğü rüyası yoktur. Uyanıkken gördüğü rüya vardır.

Yusuf;43: Ve kalel melîkü inniy era seb'a bekaratin simanin ye'külühünne seb'un ıcafün ve seb'a sünbülatin hudrin ve uhara yabisat* ya eyyühel meleü eftuniy fiy ru'yaye in küntüm lirru'ya ta'bürun

Yusuf;43:Ve melik [hükümdar] dedi ki: "Şüphesiz ben yedi cılız ineğin yedi semiz ineği yediğini ve yedi yeşil başakla yedi kuru başak görüyorum. Ey ileri gelenler! Siz görüntü [vizyon] tabir ediyorsanız beni bu görüntü hakkında fetvalandırın."

Yusuf;44: Kalu adğasü ahlam ve ma nahnü bi te'viylil ahlami bi alimiyn
Yusuf;44:Onlar [ileri gelenler] dediler ki: "Karmakarışık görüntülerdir. Biz ise böyle karmakarışık görüntülerin te'vîlini bilenler değiliz."

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgii,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
Barış (29. September 2010), hiiic (29. September 2010), Miralay (29. September 2010)