Tekil Mesaj gösterimi
Alt 4. June 2010, 08:11 AM   #13
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Selamünaleyküm,

Üstadım, Zekeriya aleyhisselam'ın karısı konusunda Karısı da Zekeriya peygamberin anladığı ve anlattığı dini kabul etmeyenlerdendir. demişsiniz.
------------------------------------------------------------------------------
(Meryem: 3–15) Bir zamanlar o, Rabbine gizli olarak seslenmişti. Dedi ki: "Rabbim! Şüphesiz benim kemiğim zayıflayıp gevşedi ve başım ağarmış saçıyla alev gibi tutuştu. Sana dua etmekle de Rabbim, bedbaht olmadım. Ve gerçekten ben, arkamdan mevalimden [yakınlarımdan,

amcaoğullarımdan] endişedeyim. Karım da kısırdır. Onun için katından bana, bana da mirasçı olacak, Ya’kûb ailesine de miras olacak bir velî [yakın, yardımcı] bağışla. Rabbim, onu sen rızanı kazanan biri kıl!" "Ey Zekeriyyâ! Şüphesiz Biz sana ismi Yahyâ bir delikanlıyı müjdeliyoruz. Bundan önce ona hiçbir adaş kılmadık. O, [Zekeriyyâ] "Rabbim! Karım kısır, ben de son derece kocamışken benim nasıl bir delikanlım olabilir?" dedi.

O [Allah] dedi ki: "Öyledir! Rabbin buyurdu ki, o bana kolaydır. Bundan önce de Ben seni, sen hiçbir şey değilken yarattım.

19/- Dedi ki: "Rabbim, karım kısır (bir kadın) iken, benim nasıl oğlum olabilir? Ben de yaşlılığın son basamağındayım

(Enbiyâ: 89–90) Ve Zekeriyyâ hani Rabbine seslenmişti: "Rabbim! Beni tek başıma bırakma, sen vârislerin en hayırlısısın." Biz de onun için icabet ettik de kendisine Yahyâ'yı ihsan ettik. Ve onun için eşini düzelttik. [doğum yapmaya elverişli hâle getirdik] Şüphesiz onlar hayırlarda yarışıyorlar, umarak ve korkarak Bize yalvarıyorlardı. Ve Bize karşı derin saygı duyuyorlardı.
----------------------------------------------------------------------------------

Ben bu örnek verdiğiniz ayetlerden apaçık,ayan beyan "biyolojik anlamda" kısırlık olarak anladım. Mecazi bir anlam bulamadım.

Zaten; "Ve onun için eşini düzelttik. [doğum yapmaya elverişli hâle getirdik]" dedikten hemen sonra, ayette Şüphesiz onlar hayırlarda yarışıyorlar, umarak ve korkarak Bize yalvarıyorlardı. Ve Bize karşı derin saygı duyuyorlardı. ibaresinin geçmesinden Zekeriya aleyhisselam'ın karısının dine duyarsız bir kadın olduğunu değil; tam aksine, "hayırlarda yarışan, umarak ve korkarak Allah'a yalvaran; ve derin saygı duyan" bir kadın olduğunu anladım.

Yanlış anlamışsam, acizane şahsımı düzeltmenizi saygıyla rica ederim.

Konu Miralay tarafından (4. June 2010 Saat 09:32 AM ) değiştirilmiştir.
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Barış (4. June 2010), hiiic (5. June 2010), kamer (4. June 2010)