Tekil Mesaj gösterimi
Alt 5. June 2010, 05:19 AM   #19
Ali Rıza Borazan
Uzman Üye

Ali Rıza Borazan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 59
244 Mesajina 485 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
Ali Rıza Borazan will become famous soon enoughAli Rıza Borazan will become famous soon enough

İste Kuranı Anlamak dağda bulunan madenler içerisinden onu derleyip toplayıp insanların önüne insanların bilmediği ulaşamadığı bilgi sayar , uçak, araba icat etmek kadar zordur.
1-Kamer kardeşe cevap; Hazreti isa peygamberin babası zekeriya peygamberdir makaleme tekrar bakarsanız oradan bulabilirsiniz.
2-Myro Kardeşe cevap- Ben Musanın kardeşi harun değildir demedim Orada Ey harunun kızkardeşi ifadesini kullanırken meryem bizim anladığımız harunun kız kardeşi değil dedim bütün peygamberler kuranda aynı aileden dedim bu anlamda harunun kız kardeşi diyor dedim. eğer bu gerçek anlamda söylenmiş olsaydı harun ile meryem arasında bin ikiyüz sene zaman farkı var dedim. bu gerçek anlamda değil mecazi anlamda anlatılmıştır.
3-Dost1- Kardeşim: Ruhumuzu gönderdik Oda düzgün bir beşer kılığında görünmüştü ifadesinde, "Ruh" Kelimesinin ne anlama geldiği alaşılmazsa bu konu çözülemez. bu ayette asıl rolü oynayan bu ruh kelimesidir.
1- Ruh Allah mıdır? desek hayır Allah değildir deriz.
2- Ruh Cebrail midir desek, hayır cebrail peygamberlere vahiy getiri dersiniz. o da değil.
3- Ruh Meryeme gelen bir elçidir. acaba bu ruh nasıl bir elçi olur ki meryeme çocuk armağan edebilir. Eğer çocuk armağan edebilmesi için aynı cinsten olması lazım kuranın diğer yerlerinde çocuğun nasıl oluşabileceğini anlatıyor. bunları biz kavrayamazsak. nasıl bu problemleri çözebileceğiz. "Ol" Dedik oluverdi. Nasıl oluverdiğini sen bu güne kadar çocuk oluşumunu bilemezsen bu ayet çözülebilir mi? Evet Allah istediğini istediği gibi yaratır. Allahın bir sünnet koyarak yaratışını anlayamazsak anlayamayız. nebi kavramı vahye muhatap olan allahın direk olarak peygamberlere vahyetmesidir. bunu peygamber olarak biliriz. ama resul kavramı peygamberlerden, insanlardan, ve meleklerden olur bunlar kuranda farklı yerlerde farklı anlamlarda kullanılmıştır.
4- Hiiiç Kardeşim, Evet kurandaki müteşabih olan ayetler,"Kim kimin babası kim kimin kardeşi bu konu behlülü bihteri aşar." evet Aşar. Çünkü kuranı kurandan anlayabilmek için her türlü anlayışların bağımlılığından kurtularak kurana besmele ile yaklaşmalıyız. Allah ilk yaratmayı da bilir son yaratmayı da bilir dünya hayatında uyguladığı bir sünnetulllah çerçevesinde de yaratmayı bilir bunların yaratılş biçimini bir birleriyle karştırmaz. biz anlayamadığımız için bunları ayırdedemiyoruz. hepinize sevgi ve selamlarımı sunuyorum.
Ali Rıza Borazan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Ali Rıza Borazan Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (5. June 2010)