Tekil Mesaj gösterimi
Alt 2. November 2016, 05:39 AM   #25
Hasan Akçay
Uzman Üye

Tesekkür: 0
155 Mesajina 223 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Hasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud of

Alıntı:
dost1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selamun aleyküm, değerli Hasan Akçay kardeşim,

Hakki Yilmaz'in
sözkonusu Nisa Suresinin ayet mealleri
söyledir:

101 Ve yeryüzünde sefere çiktiginiz zaman, kâfirlerin; Allah'in ilâhligini ve rabligini bilerek reddeden kimselerin size bir kötülük yapacagindan korkarsaniz salâttan [mâlî yönden ve zihinsel açidan destek olma; toplumu aydinlatma çalismanizdan] kisaltmanizda [egitimi ögretimi kisa kesmenizde] sizin için bir sakinca yoktur. Süphesiz kâfirler; Allah'in ilâhligini ve rabligini bilerek reddeden kimseler, sizin için apaçik düsmandirlar.

102 Ve sen seferde olanlarin içinde bulunup da onlar için egitim-ögretim verdigin zaman içlerinden bir kismi seninle beraber dikilsinler/egitime katilsinlar. Silâhlarini da yanlarina alsinlar. Bunlar, yeterli bilgi alip ikna olduklarinda arka tarafiniza geçsinler. Sonra egitim-ögretim almamis diger bir kismi gelsin seninle beraber egitim-ögretim yapsinlar ve tedbirlerini ve silâhlarini alsinlar. Kâfirler; Allah'in ilâhligini ve rabligini bilerek reddeden kimseler, silâhlarinizdan ve esyanizdan habersiz durumda olsaniz da size ani bir baskin yapsinlar isterler. Eger size yagmurdan bir eziyet erisir veya hasta olursaniz, silâhlarinizi brakmanizda sizin için bir sakinca yoktur. Tedbirinizi de alin. Süphesiz Allah, kâfirler; Kendisinin ilâhligini ve rabligini bilerek reddeden kimselere alçaltici bir azap hazrlamistir.

103 Sonra egitim-ögretimi tamamlayinca, artik Allah'i ayakta, oturarak, yan yatmisken anin. Sükûnet buldugunuzda/ güvene erdiginizde, salâti ikame edin [mâlî yönden ve zihinsel açidan destek olma; toplumu aydinlatma kurumlari olusturun, ayakta tutun]. Hiç süphesiz salât [mâlî yönden ve zihinsel açidan destek olma; toplumu aydinlatma görevi], eskiden beri mü’minler üzerine vakti belirlenmis bir yazgidir.

104 Ve o düsman toplumu takip etmede gevseklik göstermeyin. Eger siz aci çekiyor idiyseniz, artik süphesiz onlar da sizin aci çektiginiz gibi aci çekiyorlar. Ve siz, Allah'tan onlarin ümit edemeyecekleri seyleri umuyorsunuz. Ve Allah, en iyi bilendir, en iyi yasa koyandir.
Halil kardesim,

Burada konu
Nisâ 101-104'teki salât degil
Hûd 114'teki "salât"tir.

Bu ikisini
sayin Hakki Yilmaz birbirinden ayri tutuyor.

Yani
sayin Hakki Yilmaz'a göre salât
Nisâ 101-104'te "egitim ögretim"dir
ama Hûd 114'te "namaz"dir.

Sayin Hakki Yilmaz
o kadar emin ki bundan
bakin
yatsi namazindan söz ediyor.

Kardesim, insaf denen bir sey var.
Insan
bu kadar da bir uçtan bir uca
gidip gelmez ki.

*

Vakti belirlenmis demek
ne zaman basladigi ve ne zaman sona erdigi belirlenmis
demektir.

Örnegin aksam namazinin vakti belirlenmistir:

Aksam namazinin vakti
"günesin ufka sürtünmesi"yle baslar (11:114, 17:78),
"gecenin kararmasi"yla sona erer (17:78).

Sabah namazinin vakti belirlenmistir:

Sabah namazinin vakti
ak ipin kara ipten seçilmesiyle baslar (2:187)
günesin dogmasiyla sona erer (11:114)

*

Yatsi namazinin vakti
ne zaman baslar,
ne zaman sona erer?

Konu Hasan Akçay tarafından (2. November 2016 Saat 09:55 AM ) değiştirilmiştir.
Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla