Tekil Mesaj gösterimi
Alt 8. September 2009, 01:33 PM   #7
kuranyeter
Katılımcı Üye

kuranyeter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 0
6 Mesajina 12 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
kuranyeter is on a distinguished road

Resul Konusundaki yanlış anlayışın hangisi olduğunu Kur'an açıkça ortaya koyuyor;

Mümin-34.Yemin olsun, daha önce Yusuf da size açık-seçik mesajlar getirmişti de onun size getirdikleri hakkında hep kuşku duymuştunuz. Daha sonra o ölünce de şöyle demiştiniz: "Allah ondan sonra bir daha asla resul göndermez." Allah, sınır tanımaz kuşkucuları işte böyle saptırır.

Nebilere kitap verildiği açıktır.

EN'AM 89.İşte bunlardır kendilerine kitap, hükmetme gücü ve NÜBÜVVET verdiklerimiz. Ayetine göre sayılan isimlere kitap veya suhuf verilmesi gerekiyor ve bu ayete göre Harun'a da verilmiştir ve Harun da Nebidir.

Maide 44 e göre tevrat Sadece Musaya verilen kitabın ismi değil İsrailoğullarına gelen Nebilere verilen kitapların bütününe verilen addır.

iletişim kanalı vahiydir nebilere kendisine indirilen kitapla ilgili vahye muhatap olurken Resuller kendisinden önce gelen kitapla ilgili vahye muhatap olurlar ve görev açısından olan bu durum ayrıca tüm nebilerin görevidir.Allah Muhammedin son nebi olduğunu söylemekle bu tür bir nebee(haber)kanalının son bulduğunu söylemiş fakat Resullüğün önünü tıkamamıştır bununla ilgili Kuranda bir işaret yoktur.Eğer öyle olsaydı Resullerin ve nebilerin sonuncusu denmesi gerekirdi.Ayrıca tanımları yalnızca kurandan yapmamız gerekir.o halde resulün tanımı;

Ali imran-81.Ve unutma ki Allah, nebilerden misaklarını almış, şöyle demişti: “Size Kitap’tan ve hikmetten nasip verdim.Sonra size elinizdekini doğrulayıcı bir resul geldiğinde, ona mutlaka inanacak ve ona muhakkak yardım edeceksiniz. “O halde tanık olun, sizinle beraber ben de tanıklardanım.” dedi.

(Medenî 113) Yemin olsun, içinizden size onurlu bir resul gelmiştir. Sizi rahatsız eden şey onu da üzer. Çok düşkündür size. Müminlere ise daha şefkatli, daha merhametlidir.
kuranyeter isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla