Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28. August 2014, 08:56 AM   #1
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of
Standart Devlet kapitalizmi

"Devlet kapıtalizmi" sosyalizmin değil, kapıtalizmin bir terimidir. "Devlet kapitalizmi" müşrik ve münafık toplumların ve onların idarecilerinin sloganıdır ki, iki eylemi kapsar. Devletcilikten dönülür; yani devletin gelir ve gider dağılımındaki dengeyi varsıldan yoksula bol akışı denetlemekten vaz geçilinmiş ve dönek yöneticiler hile ile iktidarı ele geçirmişlerdir. Bu dini ve insani görevi terk etmiş, "bırakınız yapsınlar, devlet asayişi sağlasın ve ekonomiden elini çeksin, sınıflar arası gelir dağılımı dengesine de müdahale etmesin, her şeyi özel girişime bıraksın" sloganını ortaya atmak ve bunu uygulamaya koymak sapkınlaşmasıdır ve bu birinci safhadır.

Tamamen zâlimleşmesiyle "devlet kapitalizmi"ne geçiş de şöyledir.
Özel girişimin daha da palazlanması için teşvik tedbirleri, vergi haraç ve muafiyetler tanınması ve imtiyazlı-iltimaslı duruma geçirip arpalık(gedik) edindirilmesi devlet politikası uygulamasına "devlet kapitalizmi" denilir.
Yani fakirden topladığı vergileri, bunlar yetmediği takdirde devleti de borçlandırarak halkını ipotek altında bırakmak pahasına iç ve dış ağır borçlara sokup, devlet eliyle bazı insanları veya bazı sınıfları palazlandırmasına da "devlet kapitalizmi" denir. Devlet kamu görevlerini terk edip "özel kesim"e bıraktığı ve onlara üstelik "gedik/teşvik uygulamasını da başlatınca, fakirden zengine bir para akımı doğuyor. Bu, fakire az olsun ama ulaşsın, hiç gitmemesinden iyidir diyen aptalca bir münafık düşüncesidir; halkın fakirleşmesi ve hakkının hırsızlar tarafından gasp edilmesidir. Çünkü liberalizm sistemi toplumcu olmayan "Mülk-Devlet" modelidir.
Yani "hak dinin" ve gerçek demokrasinin varsıldan yoksula akması emrine karşı gelmenin ve böylece "küfretme"nin pratik tanımını anlatan bir kavramdır. İşin tuhafı ise bu politikaları yürütenler daha dindar, bu politikaları da daha dini diye destekleyen gafil ve menfaatpererestlerin veya menfaatlendiklerini sanan gariplerin sayısı da bunları iktidar yapacak kadar çoktur.

Halkımız doğru bilgiden çok uzak, çok sayıda insandan oluşmuştur. Sosyalist devletin icraatına "devlet kapitalizmi" diyenler de var. Belki de kapitalizmi üretim yapmak zannediyor. Garibim, fert kapitalist üretim yaparsa buna "fert kapitalizmi", sosyalist devlet kamu adına üretim yaparsa buna da, "devlet kapitalizmi" denir herhalde diye düşünmüş olmalı.

Oysa kapitalizm "kâr"ını tamamını infak etmeyip/vergiye vermeyip,sermayeye ekleyerek ve gittikçe büyüyerek işe, ticarete/iş hayatına devam edilmesidir. Yani hak dinin, "artanın tümünü infak edin veya infak edilmek üzere emaneti üzerine alan devlete iade edin" demesine rağmen bunu yapmayan, isyan ve inkârla mülkleşen insanın sistemidir.

Devletin üretim yapıp halkına "maişet" vermesi aynı zamanda onu infak etmesi, bir kazancı olduğunda da sermayeye ekleyerek ve zevk ile lüksü için harcayan değil, sosyal hukuk devletini kurduğu için özel teşebbüsten "artanı" alarak "yetmeyene" vermesidir. İki sistem arasındaki fark bu kadar barizdir/ortadadır.

Devletin üretim yapıp sermaye artırımına gitse de bu kamu menfaati ve bütün halkın hayat seviyesini yükseltmek amacı taşıdığından bu üretim tarzına "kapitalizm" denemeyeceği için devlet kapitalizmi de denemez..

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (15. September 2014 Saat 09:37 AM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
galipyetkin Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (28. August 2014)