Tekil Mesaj gösterimi
Alt 4. August 2010, 11:28 PM   #2
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Selam kardeşim.

Bende salat'ın ne olduğunu sonradan bu siteden öğrendim, daha önce geleneksel uydurma bakış açısına sahiptim, sitede bu konuda bolca çalışma mevcut ancak acizane şunu göstermek isterim..
Kuranda Namaz yazan yerlere, Zihni ve Mali İmar diye okuduğunuzda ayetler gayet tutarlı bir anlam kazanıyor.. Örneğin ;

MA'UN SURESİ

1. Gördün mü, o hesap ve ceza gününü yalanlayanı!

2,3. İşte o, yetimi itip kakan, yoksula yedirmeyi özendirmeyen kimsedir.

4. Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki,

5. Onlar namazlarını ciddiye almazlar.

6. Onlar (namazlarıyla) gösteriş yaparlar.

7. Ufacık bir yardıma bile engel olurlar.

Dİyanet İşleri Meali...
---------------------

Bu surede göreceğiniz gibi namaz = Salattır. Zaten Salatın tersinin ne olduğu sure içerisinde anlatılıyor, yani salatı gösteriş için yapanların yada yapmayanların hali surede belli, yoksulu yedirmeyi teşfik etmeyen ve yetimi itip kakan (tersi; işte mali imar)...

Bu sadece mali imarın bir yönü, esaslı baktığınızda sosyal yardım amaçlı tüm kurumlar mali imar kapsamına giriyor, buna asker, polis, hastahane, postahane, aş evler, yetimhaneler, bakım evleri, okullar, eğitim kuruluşları hepsi dahil... Ancak bazıları bunları gösteriş amacıyla yapıyorlar, etrafınıza bakınız, gösteriş amacıyla sosyal yardım yapan şirketlere bakınız, amaçları ya vergiden kaçırmak yada halka şirin gözükmek, onlar aslında yetimi doyurmayı teşvik etmiyorlar, onlar sadece mal biriktiriyorlar ve bu geçici hayatın acı sonuyla karşılaşacak ve yaptıkları herşeyden hesaba çekilecekler. Biriktirdiği mallar ise kendilerine derin bir iç acısı olacak. O mallarda pek çok ihitiyaç sahibinin hakkı vardı, bunu göremediler.
-----------------------
Salatı asıl dinin merkez emrini çok iyi anlamalıyız, Allah saçma sapan hareketleri emretmedi, zaten onlar ıslık çalıp el çırpmaktan ileri değil, kimseye bir faydası olmadığı gibi onlar bir iyilik de değil. DÜşünün hangimizin salatı mükafatlandırılmaya yada boşa çıkarılmaya daha uygundur?

Bu suredeki gibi diğer surelerdede namaz ve sure arasında anlam bozukluğunu farketmeniz lazım, namaz kılmakla yoksulu yedirmek arasındaki bağlantı da neyin nesi? Allah konuyu bir an dağıtıp sonra tekrar mı topluyor? HAYIR salat (namaz) bize şimdiye kadar öğrettikleri saçmalıktır, şimdiye kadar ki öğrendiklerimiz Kuranda hem yoktur hem de uydurma rivayetlere dayanmaktadır. Aksi taktirde müsülüman olup bu kadar sefiilik çekmek mümkün değil, geleneksel din anlayışı islamın önündeki en büyük problemdir ve ne yazıkki hala kimi otoriteler tarafından halkı ve insanları güdmek amacıyla kullanılıyor...

Konu hiiic tarafından (5. August 2010 Saat 11:09 AM ) değiştirilmiştir.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 7 Kisi:
40tr40 (5. February 2013), Barış (5. August 2010), dost1 (9. August 2010), merdem (7. February 2013), mesud (19. May 2015), Miralay (5. August 2010), SORUİŞARETİ (11. August 2018)