Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15. January 2013, 08:29 AM   #7
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
bartsimpson Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu konuda tartışılacak ne var çözebilmiş değilim.

"Allah geleceği bilmez????" Bence bu çıkarımda bulunmadan önce şu sorulmalı "Kendisi için anlamı olmayan birşeyi bilmeye ihtiyacı var mı????"

Lokman (16)Yavrum! Şüphesiz yapılan iş bir hardal tanesi ağırlığında olsa ve bir kayanın içinde, yahut göklerde ya da yerin içinde bile olsa, Allah onu çıkarır getirir. Çünkü Allah en gizli şeyleri bilendir, hakkıyla haberdar olandır.

"Gelecek","Geçmiş" bu gibi kavramlar yaratılmış varlıklar için geçerlidir.

Enbiya (35) Her nefis ölümü tadacaktır. Sizi bir imtihan olarak hayır ile de şer ile de deniyoruz. Ancak bize döndürüleceksiniz.

Selamun aleyküm,

Sevgili kardeşim Bart,

Allah'ın geleceği bilemeyeceği iddiasında olanlar, yapılan işin küçüklüğü yada gizli kalmasının önemi olmadığını, rabbimizin bunları bildiğini, çünkü bunlar bu özelliklede olsa yapılmış olduğundan bildiğini kabul etmektedirler.

Onların kabul edemedikleri, ne boyutta yada özellikte olursa olsun, gelecekte yapılacak olan şeylerin, gerçekleşecek olayların, durumların rabbimizce bilinemeyeceğidir.

Bu iddilarına delil olarak, rabbimizin bilmek için imtihan ettiğini ve imtihan etmedende bilemeyeceğini göstermektedirler.

Diğer bir delil olarak kullandıkları da; bazı gelecek anlatımlarının geçmiş zaman formunda anlatılmasının, geleceği değil yaşanmış, geçmiş zamanı anlattığını kabul etmeleridir.

Ben ve bazı kardeşlerimiz aleyhte ve yine bazı kardeşlerimizde bu konuda lehte yazılar yazmışsakta, buraya şimdilik alıntılamak istemiyorum. Buradaki kardeşlerimizin şu an kendi yalın düşüncelerini daha ziyade aktarmalarını bekliyorum.

Gerekirse zamanla, diğer yerdeki olumlu ve olumsuz yazıları da alıntılayabilir ve daha fazla bakış açısı yaratabiliriz.

Selamlarımla,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla