Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10. March 2010, 06:33 PM   #7
halukgta
Uzman Üye

Tesekkür: 67
264 Mesajina 549 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
halukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud of

Değerli arkadaşım eğer kur’an meallerini yerli yerinde kelimeler kullanmadığımızda ya da günümüzde yanlış anlaşılacak sözcüklerle anlatıldığında, gerçekten yanlış anlaşılabiliyor. Önce şunu söylemeliyim ki zaten ayetin özünde sana özgü olmak üzere ibaresi vardır belirli kısım için. Peygamberimize hibe sözünün anlamı ise, mehir almak istemeyen yani beni eş olarak al, bu bana yeter diyen kadınların durumudur. Peygamberimizin maddi durumu eğer yeterli değil ise, rabbin ona verdiği bir ruhsat, izindir. Elbette kadınlar bunu kabul ettikleri sürece.

Ayete dikkat ederseniz Allah çok yakın akrabalar ile evlenme konusunda bizlerin dikkatli olmamızı bu ayetle istemiştir, fakat yakın akraba evliliklerine de yasak getirmemiştir. Yakın akraba evlilikleri geçmiş tarihlerde bazen mecburiyetten, bazen geleneklerin etkisiyle olmuştur. Ayet üzerinde ben düşündüğümde bu sözlerden amca, hala, dayı ve teyze kızlarını sana helal kıldık derken ben bunun senin için özel olmasını istiyorum, diğerlerinin bunu örnek almasını istemiyorum diyor diye anladım, ama çok ilginçtir evlenmemizin yasaklandığı kişiler arasında Rabbim bunları saymıyor.

Şimdi bunu düşünelim. Peygamberimize sana helal kıldım diyor teyze ya da amcakızıyla evlenmen, ama evlenme yasağı olanlar listesinde bunlar yok. Benim buradan çıkardığım Dünya yaşamında zorda kalındığında evlenme izni olan ama önerilmeyen bir evlilik. Rabbim özellikle yasaklamadığının bana göre tek sebebi bu olabilir. Rahman geleceği bildiğinden bizlerin bu konularda mutlaka başımıza geleceğini görmesi ile yasak getirmemiş, bizim düşünmemizi ama yaklaşmamızı da istememiş olarak anladım, ayetlerin ve kur’anın bütünlüğünden.

Elbette bu benim düşüncem, belki de daha başka sebep ve nedenlerde vardır, ben bunu anladım mutlu ve esen kalın Saygılarımla. halukgat
halukgta isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla