Tekil Mesaj gösterimi
Alt 25. March 2012, 06:35 PM   #34
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Tek bildiğim; kayadan deve çıkmaz. Çıkar diyen ve buna iman eden kişi "aklını kullanmayanlar" zümresindendir. O ne kötü zümredir, hareket eden canlıların ne kötüsüdür.

Burada da mecaz anlatım var. Arapça anlatım ve deyimlere vakıf olamadığımız için anlatılmak istenen şeyi açıklamak bana güç gelir. Ama rabbim içime kendisine götüren bir fıtrat bir anlayış vermiştir ki onunla eğri (hatalı) ile doğruyu hemen hemen ayırt edebilmek çok önemli.

Deve: Kamusal alandan yararlanan tüm canlılar.
Taş: taşlık kıraç bir alan, oradan çıkan ve kendisine su, besin arayan canlılar var.
Su: Kamusal fayda sağlayan mal ve hizmetler.

Kıssas: Kamussal alandan sadece kendinize değil, tüm canlıların hakkını gözeterek hizmette bulunun. Çevreye zarar vermeyin. Yoksa ceza bileti kesildi mi artık geri dönüş olmaz.

Kıyas: Organik tarım v.s.

gibi.

Muhammet peygambere bu kutsal ayetleri vahyeden yüce Allah, bu aciz kullarının kullandığı akıl ve vicdana, üstelik kendisine ulaşmak, temizlenmek ve doğruyu aramak için can atan kullarına mı ilham vermeyecek.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (28. August 2012)