Tekil Mesaj gösterimi
Alt 13. May 2011, 12:14 AM   #5
Anonymous
Uzman Üye

Tesekkür: 627
164 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Anonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud of

Benim ilmi bir bilgim yok ama aklımdakileri buraya açmak istiyorum.

Kuran'da bu ve benzeri ayetleri her okumam bana Rabbimizin "İslam ve Müslüman" kavramlarını genel kabulden biraz farklı ve GENİŞ kullandığını düşündürtüyor.

Kafamdakileri tam olarak ifade edebilmek için bir örnek bulmaya çalıştım. Biraz yetersiz bir örnek olabilir ama saçma demeyip anlamaya çalışırsanız beni bu örnekle anlayabileceğinizi düşünüyorum.

Düşünün;
Salihler adlı bir futbol takımı olduğunu ve bu futbol takımının şampiyonlar liginde falan oynadığını yani çok ünlü olduğunu düşünün. Tabi Fenerbahçe Galatasaray falan da var.

Bu arada salihler isminin iyi insan gibi başka bir anlamı da var.

"ben salihlerdenim" dediğinizde iki FARKLI anlama gelebiliyor. İlki "iyi insan" gibi çok önemli bir anlam iken diğeri ise alelade bir futbol takımından olmak demek.

Şimdi "salihlerden olmak" şeklinde kullanımın iki anlamı var ve birisinin anlamı çok geniş.

Öyle ki ben hem fenerbahçeli olup (yani salihlerden TAKIMINI tutmuyor olup) hem "aslında salihlerden" (iyilerden) olabilirim.

VEYA

Salihlerden takımını tutuyor olmama rağmen salihlerden olmayan kötü bir insan olabilirim.

Aklımdakini iyi ifade edemediğimi biliyorum ama elimden bu kadar geldi, umarım anlayabilirsiniz.

İslam ve Müslümanlığın da bu şekilde geniş anlamları olduğunu düşünüyorum. Tüm İslam ve Müslüman geçen ayetleri benim anladığım GENİŞ ANLAMIYLA okuyunca da bir problem görmüyorum. İşin teknik kısmını araştırabilecek ilmim ise malesef yok.

En doğrusunu Allah bilir.

Konu Anonymous tarafından (13. May 2011 Saat 12:33 AM ) değiştirilmiştir.
Anonymous isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Anonymous Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Barış (17. May 2011), Miralay (13. May 2011)