Tekil Mesaj gösterimi
Alt 6. August 2010, 05:32 AM   #16
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Selam kardeşlerim

Aslında hepimiz aynı dilden konuşuyoruz ama,farklı şekillerde dillendiriyoruz.

Hiiiç kardeşim sanırım şekilsel ibadetin olmadığını savunuyor. (Eğer yanlış anladıysam lütfen beni uyarsın,düzelteyim) Ali Rıza Abimizin de az yukarda belirttiği gibi, madem şekilsel ibadet yok; neden cenab-ı Allah oruç,hacc gibi fiziksel yapılan ibadetleri farz kıldı.

Ben tazarrulu niyaz olayını bir türlü anlayamadım. (hatta dilim bile dönmüyor desem yalan olmaz)

Salat sosyal imarsız hiçbirşeydir. İçinde sosyal dayanışma,bozuklukları giderme gibi ISLAHAT çalışmaları yapılmadan ferdi olarak istersen sabahtan akşama kadar alnını secdeden kaldırma; o zaman Barış kardeşimizin de dediği gibi gökkubbe başımıza yıkılmazsa iyidir.

Zaten emri bil ma'ruf nehyi anil münker salatın şubesidir hatta özüdür ve farzdır.

Fakat rabbimizle başbaşa kaldığımız,yine bize farz olan şekilsel salatı da "tazarrulu niyaz" diyerek basite indirgemek ve önemsiz birşeymiş gibi göstermek te bir o kadar ters köşeye yatmaktır. Zaten hangi müslümana tazarru...falan gibi birşey desen yüzünüze benim baktığım gibi aval aval bakar ve "demekk ki önemsiz birşey ki, böyle garip bir kelimeyle söyleniyor" derler.

Benim ricam bir kelimenin sadece lügat kavramıyla yetinmeyelim. Tabii ki, ayetlerde siyak ve sivaka giderek; o kelimenin bin türlü varyasyonunu ayete tatbik ederek en doğru olanını oturtmalıyız diye düşünüyorum.

Allah razı olsun, Hakkı Yılmaz beyefendi ömrünü vakfederek uzun araştırmalarla "Tebyinul Kur'an" isimli araştırmalarını bizlerin istifadesine sunmuş. O büyük emeklerle oluşturulmuş güzel eseri defalarca ve dikkatle okuyarak araştırmamı bitirmeye çalışıyorum.

Başka taraftan diğer bir hanif kardeşimizin; sırf Kur'an'ı daha iyi anlayabilmek adına değişik şive ve ağızlar,deyimler ve atasözleri kullanan arap ülke ve topluluklarına giderek Kur'an'da geçen her kelimeyi onlar nasıl kullanıyorlar diye yaptığı araştırmaları da yakından takip ediyorum.

İnşeAllah bu değerli kişilerin araştırmaları bizlere ilerde çok önemli ışık tutacaktır.

Tek bir kişi veya kitap taaasubuna da karşı olduğumu belirtmek isterim. Sonuçta Hakkı Yılmaz beyin ve Dost1 kardeşimizin de buyurduğu gibi "Kusursuzluk Allah'a mahsustur"

Selam,saygı,dua ve muhabbetlerimle
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
bartsimpson (25. July 2012), Barış (6. August 2010)