Tekil Mesaj gösterimi
Alt 8. June 2012, 08:37 AM   #4
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

Alıntı:
Bir yerde okudum. Diyor ki:

''Hayatı boyunca yaşadığı vahanın dışına çıkmamış bir Arap köleye, cariyeye ve hayatında hiç deniz görmemiş Peygamber'e, hiç görmedikleri Elbahr'i yani denizi Allah'ın Kur'an ayeti olarak indirmesi ne anlam ifade ediyor ve hiç karşılaşılmamış bu unsur bu Arab'a Peygamber tarafından nasıl izah edilmiştir? Hiç hür yaşamamış bir köleye hürriyeti anlatamazsınız.

Bu adamların hayatında çölden başka bir şey yok. Gördükleri su, zemzem, vahadaki ve kuyulardaki su.

Bu adama 55/19'u nasıl izah edeceksiniz?

Hayatında deniz görmemiş çölün ortasındaki adama denizi, hem de suyu birbirine karışmayan 2 adet denizin varlığını anlatıyorsun. Adam Peygamber'e

''Bana ne Yav! Varsa var.''

demez mi?

Hiç deniz görmemiş ve görmeyecek adamın hayatının neresinde deniz?.. Ya da bu ayetler bu kişinin hayatında HAYAT KİTABI olarak nasıl yer alacak?

Biri bana bunu izah edebilir mi?

Yoksa; deniz başka bir anlamda mı kullanılmış?
Kuranda "bahr" kara parçalarını karşılığı olarak kullanılır. Buna bizim deniz, okyanus, göl, ırmak, baraj olarak isimlendirdiğimiz su ihtiva eden bütün oluşunlar girer.

Kuranda "yemm" olarak geçen ve insan etkisi ile oluşturulan su birikintilerinden bahseder. Özellikle Musa kıssalarında. Ayrıca Teyemmümde toprak ve el ile yapılan demektir.

Biliyor musunuz ki medinenin denize mesafesini? Mekkeliler kışın ve yazın ticaret yaparlardı. Ticaret, hac panayırları için önemli idi. Hac esnasında bahr'dan avlanma yasak değildir.

Kısacası, bahsettiğiniz husus, kişilerce bilinmekte idir.
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla