Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15. March 2013, 10:15 AM   #39
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
merdem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Degerli Aorskaya Kardesim,

Resulün her agzindan cikana iman etmeleri gerekmezdi. Bir iki meseler olmustur savas aninda bir plan (kuyu kazma) uygulamasinda, hurma agaclarinin asilanmasinda vb. Sahabeler resule sormuslardir; bu VAHY mi yoksa senin kendi görüsün mü diye, sayet VAHY ise kayitsiz sartsiz itirazsiz kabul etmislerdir, sayet kendi sahsi bir görüsü idiyse sahabe kendi fikirlerini de sunmustur ve en uygun olan kabul edilmistir.

Resulün her dedigine körü körüne uyup itaat etmis olsalardi, onlar resulü ilah edinmis olurlardi. VAHY'e evet, sahsi görüslerine herzaman icin evet denmemistir. Her VAHY de "deki" ile baslamamistir.

Selam ve dua ile.
Sevgili merdem,

Resulun her dediğine iman edilip, tatbik edilmesi gerektiğini ösöylediğimi nereden çıkardın.

Resul de olsa Muhammed bir insandır ve din/vahiy dışında, sadece insan olarak; vereceği kararlar, yapacağı şeyler ve söylediği sözler olmuştur. O halde, insan vasfına bağlı söylediği sözler iman edilmesi gerekenler olmayıp, örnek alınması gerekenler olabilirken, resul vasfı ile yani dinden konuştuğu sözlerine ise kayıtsız şartsız iman edilmesi gerektiğini her yerde söylemişimdir.

Siz, bana lütfen, rsulün dinden yada din dışı olsada her söylediğine iman edilmelidir dediğim yazımı alıntılarmısınız!

Ben, burada dediğimden farklı bir şeyi yazmış olamam, çünkü, bunun aksine inanmıyorum.

Lütfen bakın, eğer böyle bir yazım varsa buraya alıntılayın, ben hatamı düzeltip, özür dileyeyim herkesten...

Ancak, bulamazsanız, lütfen bu tür şeyler yazmışım gibi bir duruma beni düşürmeyin...

selamlarımla...
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla