Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27. November 2012, 07:30 AM   #26
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
3- Bir kaç defa söylememe rağmen, "LA İLAHE İLLA ALLAH" deyimini kavrayıp, ona göre yaşayamayanların, ömürlerini tüm insanlığa yararlı şeyler yapmakla geçirse de kabul edilmeyecekleri ve cennete giremeyeceklerine ilişkin görüşümü yanlış bulup bulmadığını net olarak açıklayamadın hala...

Bir kere daha soruyorum:

LA İLAHE İLLA ALLAH kavramını benimsemeyen, buna göre yaşamak istemeyen birisi cennete girebilirmi?

4- Cennetemi yoksa cehenneme mi gider? Böyle soru mu olur Aorskaya kardeşim, kimde imanın kimde iman olmadığını Allah bilir, biz kendimizden eminmiyiz ki başkalarını yargılayacağız? Yargılamak bize düşmez, bunlar bize gayb. DEMİŞSİN.

Bunlar bize neden gayb olsunki?

Allah, kuranda kimlerin cehennemlik, kimlerinde cennetlik olduğu bilgisini bize vermişse, biz de buna uyan durumlar için bu açıklamaları yapabiliriz.

İşte bunlardan ilki ve en önemlisi; LA İLAHE İLLA ALLAH kavramını kabul etmeyenlerin, benimsemeyenlerin, ebedi cehennemlik olduklarıdır.

Bakın TEVBE SURESİ 113. ayette rabbim ne diyor:

Akraba bile olsalar, cehennem halkı oldukları açıkça belli olduktan sonra müşrikler için af dilemek ne peygambere yakışır ne de iman edenlere.

Demekki, cehennem halkından oldukları açıkça belli olanlar olabiliyormuş değilmi? Demekki bizler, durumlarına bakarak, bize göre cehennemlik olduklarını düşündüklerimiz olabilirmiş değilmi?

LA İLAHE diyemeyen, İLLA ALLAH'ı benimseyemeyen birilerini, hala cehennemlik olup olmadıklarını Allah bilir, bize gayb demeye devam etmeyeceksiniz artık değilmi?

Şimdi, bunu benimsemeyen isterse bütün insanların duasını alan, insanlara hayır yapan birisi olsun, cennete gidebilirmi? Rabbimiz, yaratan olarak kendini tanımayan, reddeden bu kimseleri, yarattıklarına iyilikler yaptı diye cennete koyarmı? Tabi, tevbe etme şansına sahip olmamışsa...
Alıntı:
mustafabey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
aorskaya kardeşim bu konudaki fikrimi açıklamıştım,

Anladığım kadarıyla yeterli ölçüde açıklayamadım, biraz daha açayım. Senin sorduğun soru bana göre çelişkili. Niye dersen; bir kişi “la ilaha illallah” kavramını anlayıp gereklerini yerine getiriyorsa, yaşıyorsa; ömrünü İNSAN kavramına yaraşır şekilde geçirir insanlığa faydalı olur mükafatını Allah verir. Buradaki iki önerme birbirini tamamlayandır, birincisi la ilahe illallah kavramını anlaması ikincisi İNSAN vasfına yaraşır şekilde hareket etmesi, daha ileri seviye insanlığa kendini adamasıdır. Bu iki önerme zıt değildir, birbirine bağlıdır. Yani birini yapan diğerini gerçekleştirme yolunda ilerler. Dinde önemli olan doğru yola(sırat ı müstakim) girmektir. Dilin kemiği yoktur, bakarsın insanların ağzından Allah kelamı eksik olmaz,buna rağmen İnsana yaraşır şekilde hareket etmez, insanlığa faydalı olmaz, yani dini sözde , ağzıyla yaşamaya çalışır, önemli olan ağızla söylenen değil, yaşantıda ortaya çıkanlardır. Yaşamda ortaya çıkartılanlar değerlidir. Sözler karın doyurmaz, sözler yaşamda karşılık bulmuyorsa bir değeri yoktur. Yaşama geçince değerlenir.
Sadece en son yazdığım yukarıda yazının neresinde sözle kabul edip yetinilmesini söylediğimi gösterebilirmisin? Aksine, her yazımda bunu anlayıp, kavrayıp, benimseyip, birde bunlara ilave olarak YAŞAMADIKÇA demişim değilmi?

Kardeşim, yapmayın artık yahu? Allah'tan başka ilah olmadığını, Sadece Allah'ın ilah olduğunu, anlayıp kabul edemeyen, kabul edipte bunu yaşayarak göstermeyen biri, Tövbe etmeden ölürse; Asla cennete giremez. Buna böyle inanıp inanmadığınızı, bunun istisnası olabileceğini düşünüyorsanız onu söyleyin.

Basit bir şeye bile doğrudan cevap vermediğiniz için konu ne kadar uzayıpt gitti yahu...

Şimdi de cevap vermemişsiniz ve imansızların da cennete gidebileceğini ima eden aşağıda Firavun örneğinden bir soru yöneltmişsiniz!

Alıntı:
mustafabey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Aorskaya kardeşim madem cennet cehennem kavramlarını iyi anladın ve kimin cennetlik ve cehennemlik olabileceğini yeterince yorumlayabiliyorsun, bende sana bir tane sorayım. Firavun Cenneti hak etmek için ne yaptı da cennete sahipti? Biz firavunu yanlış mı tanıyoruz, yoksa takva sahibimiydi de cennet ve pınarları ele geçirmiş, nedir bu iş Aorskaya kardeşim ben anlayamadım, anlatabilirsen memnun olurum.

Şuara 57; Fe ahracnâhum min cennâtin ve uyûn(uyûnin).
Böylece Biz, onları (firavun ve kavmini) cennetlerden ve pınarlardan çıkardık.

Ayrıca Hicr suresinin 45. Ayetine bakarsak kime cennet veriliyor;
İnnel muttekîne fî cennâtin ve uyûn(uyûnin).
Şüphesiz takva sahipleri, cennetler içinde ve pınarlar başındadır.
Firavun nasıl geçtiyse cennet ve pınarların başına?
Bu kısımla ilgili olarak önce cevabımı yazmıştım ama, tam gönderecekken aklıma bir şey takıldı!

Siz, bu firavun örneğini Cennet ve cehennem denen ve klasik anlamda ahiret hayatının geçeceği ebedi yerler olarak kabul etmiyormuydunuz?

Size cevabımı sonra vermek üzere, önce buraya yazdığınız yazıyla, ne anladığınızı, hangi durumu kabul ettiğinizi, ahiret yurdu olup olmadığını anlatan yazınızı bekliyor, sonrasında yukarıdaki sorunuzun bendeki cevabını vereceğimi belirtiyorum.

selamlar,
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (27. November 2012 Saat 07:33 AM ) değiştirilmiştir.
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla