Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20. October 2011, 05:59 AM   #19
ates demir
Guest

Bence;

recimun: uzaklaştırmak yani sürgün

tukattaa eydîhim ve erculuhum min hılâfin (Maide 33) : eller ve ayakların çaprazlama kesilmesi değil, gücün ve serbestliğin kesilmesi yani mali tedbir konulması ve hapis

ukattıanne eydiyekum ve erculekum min hılâfin (Şuara 49) : eller ve ayakların çaprazlama kesilmesi değil, gücün ve serbestliğin kesilmesi yani mali tedbir konulması ve hapis

faktaû eydiyehumâ (Maide 38) : ellerin kesilmesi değil, gücün kesilmesi yani kişiyi mali gücünden yoksun bırakmak

Allah size yapılan haksızlığa karşı benzeri ile karşılık verin ve haddi aşmayın der. Benim malımı çalan birinin karşılığı et ve kan olamaz. (Kaynak Yusuf suresinde yusufun kardeşine verdiği ceza) Benim malımı çalan birinin malına devlet el koyar ve çalınan miktarı bana öder. Bu kadar basit.
Eller Kuranda mecazi olarak güç anlamında kullanılmıştır. Gücün kesilmesi kişinin malına mali tedbir konulmasıdır.
Ayaklar ise serbestlilik, dönüş, gerisin geriye gidiş anlamlarında mecazi olarak kullanılmıştır. Kişinin serbestisinin kesilmesi hapis cezasıdır.
Min hilafin ise çaprazlama değildir. Hilafetinden ne demekse min hilafin o demek

Sevgiyle
Dost1 abime selam ile...

Konu ates demir tarafından (20. October 2011 Saat 06:21 AM ) değiştirilmiştir.
Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
dost1 (20. October 2011), hiiic (20. October 2011), Miralay (20. October 2011)