Tekil Mesaj gösterimi
Alt 4. April 2013, 11:48 AM   #4
berru
Uzman Üye

Tesekkür: 151
44 Mesajina 111 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
berru has much to be proud ofberru has much to be proud ofberru has much to be proud ofberru has much to be proud ofberru has much to be proud ofberru has much to be proud ofberru has much to be proud ofberru has much to be proud of

Alıntı:
dost1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selamun Aleyküm! Değerli Araştıran Kardeşim!

Lisan ül Arab’a göre “nazar” sözcüğü; “karşı karşıya gelmek” demektir. Nazar etmek için gözle bakıp görmeye gerek yoktur, gözleri görmeyenler de nazar ederler. Buradan hareketle, bir işin yapılması için, bu işi yapacak kimsenin veya makamın karşısına çıkmaya, göz bebeğini ona yöneltmeye de “nazar” denilir olmuştur.
Bu durumda, bir kimsenin karşısında beklemek, kapısının önünde durmak, “nazar etmek” anlamına geldiği gibi, Allah’ın huzurunda ümitvar olarak, nimetler umarak beklemek de Allah’a nazar etmek anlamındadır.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
Selamun aleykum dost abi

Nazar konusunda kültürümüze yerleşmiş olan bir tanım var.Araştıran kardeşimin belirtiği gibi çeşitli taş,renkler,muskalar,çevşen gibi unsurların batıl olduğunu öğrendik hamd olsun.Yukarıda saydığımız batıl korunmalar dışında.İnsanların sizin verdiğiniz nazar etme bir bakış olarak ağıladım.
Benim bu öğrendiklerimden sonra düşünceme göre insanların bakışında haset etsin etmesin iyi olana zarar verebilirmi ..?Sorusu hayır veremez sonunç beşer birinin bakışlarıyla kişiyi hasta yada herhangibir zarar veremez.böyle bir manyetik etkisi olmaz diyorum.Kısaca yukarda sayılan korunmalar fayda vermez,ve bakışlar zarar vermez.Öte yandan bazı bilim adamlarının şöyle pozitif bir tespiti vardır; İnsanın gözünde şualar (ışınlar) vardır. Bu kızıl ötesi yada morötesi diye adlandırılan şuâlar insanin bakışlarını bir kişi veya bir eşya üzerinde yoğunlaştırmaları halinde o kişi yada eşyayı telefe uğratırlar diye açıklama yapmışlardır.Ben insanoğlunun varlığının sebebinin bu gibi şeyler için yaratılmadığını düşündüğüm için pek kabul görmedim
Fiili bir hareket olmadıkça zarar veremez.Bu konuda peygamberimize isnad edilen kurana uymayan pek çok hadis okudum en aklımda kalanı şu kabirlerde yatanların bazıları nazardan Deveyi kazana, İnsanı mezara koyar sözünü isnad etmişler.
Doğru anlamışmıyım dost abi..

konuyu gündeme getiren ve iştişarede bulunan kardeşlerimden Allah razı olsun

Konu berru tarafından (4. April 2013 Saat 02:18 PM ) değiştirilmiştir.
berru isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla