Tekil Mesaj gösterimi
Alt 2. November 2013, 03:14 PM   #18
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Alıntı:
pramid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
allah şah (toplar) damarımız kadar yakın iken niye bir aracı kullanılıyor. melekleri hala bir canlı olarak mı düşünüyorsunuz.

Kur’an melek diye güç sahibi olmayı kastediyor.
Alıntı:
pramid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kendisiyle Allah'ın konuşması, bir beşer için olacak (şey) değildir; ancak bir vahy ile ya da perde arkasından veya bir elçi gönderip kendi izniyle dilediğine vahyetmesi (durumu) başka.
Sevgili Pramid yukarıdaki iki tesbitinizi birbiri ile çelişir gördüm.

Belki de ben yanılıyorum.

Kuran'dan anladığım kadarı ile kişisel kanaatim ve tesbitim şudur.

Allah, sadece insanlar değil, yaratılmış tüm varlıklar ile konuşur.
"Konuşma" kavramı, konuşmadan ne anladığımıza bağlıdır.

Peygamberlerin ise diğer beşerden ayrıldığı en önemli nokta "OKU" yabilmeleridir.
Ki bu özellik hiçte küçümsenecek bir özellik olmamakla birlikte, içeriğinde çok muhteşem bir ayrımı barındırır.
Onun akabinde önce "abd" sonra da "rasul" sıfatları gelir.

Buradaki "OKUMA" kavramı, maalesef "OKUMADAN" ne anladığımıza bağlı değildir.

"Yaratan Rabbinin adıyla oku!" ayetinde, muhatap olan yani rasul, diğer beşerden farklı olarak "OKU"ması gerektiğini ve nasıl "OKU" ması gerektiğini bizzat Allahın kendisinden öğreniyor...

Rasul için geçerli olan "gerçek" anlamı haricinde "OKU" mak biz beşer içinde ayrıca bilgilenmek, bilgi edinmek, öğrenmek, vb. anlamları kapsar.

Konu bartsimpson tarafından (2. November 2013 Saat 03:30 PM ) değiştirilmiştir.
bartsimpson isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla