Tekil Mesaj gösterimi
Alt 5. November 2012, 10:18 AM   #17
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı
Çünkü ben kuranın bilime değil, bilimin kurana uyması gerektiğini kabul ediyorum. Bu gün kurana uymayan bilim yoktur, ama bilimin kurana uymayan bilgileri, yada kuranda olup da henüz bilemedikleri olabilir. Bunlarda kuranın değil, bilimin zaafları, eksikleridir.
Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Konunun başlığı İLİM VE CEHALET.
hakikaten konuyu çok güzel örnekleyen birisi oldun tebrik ederim.

Cehaletinen güzel temsilisiniz

Bilim Kurana uyacakmış... hritiyan da diyor ki Bilim incile uysun, hintli de istiyor ki bilim brahmaya uysun.
Bir sözün Allaha ait olup olmadığını bile anlayamazsınız. bak ne diyor o kitapda;
Eğer ALlah katından olmasaydı orada pek çok çelişki bulurdunuz diyor...
Cehaletinen güzel temsilisiniz demişsin. Bu sözü bana da yönelttiğin için, aslında bu örneğin tam seni açıkladığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Senin kadar cahil cesaretine sahip olanları az görmüştüm, ama sen onları da geçtin be kardeşim.

Sen lafları nasıl anlıyorsun, aklınla anlamadığın belli!

"Bilim kurana uymak zorundadır" lafından ne anladın da hristiyan ve hintli isteklerini de yazdın?

Ayrıca, bilimin kurana uyması zaten benim isteğim olarak ortaya çıkmaz. Bak, anlayamadığın bu sözü senin anlaman için biraz daha açayım.

Bilim, adı üzerinde; belli zamanlardakileri bilmeye ve bize aktarmaya çalışır. Bunu, aksi bilinene, ispatlanana kadar belli zamanlar içinde becerir. Ama, bilimin bulduğu her şey kesin, değişmez değildir. Çünkü bilim gelişir ve kendi kendini bile yanlışlayabilir.

İşte bu nedenledirki, sadece bilime göre, sadece bilimin bildiklerine göre şeyler kabul yada red edilmemelidir.

Aksi halde, örneğin Galileo'nun bilimde bulduğu değişikliği açıklayana kadar mevcut bilimin bilgilerine göre, dünyayı düz yada öküzün üstünde kabul edenler olur ve engizisyonu çalıştırabilirler.

Engizisyona çekenlerin bilimi red ettiklerinimi sanıyordun, onlarda kendi zamanlarındaki bilime göre ona inanıyorlardı. Sadece bilimin değiştirdiği bilgi, kafalarındakine uymadığı için galileo'yu suçlu bulabiliyordu.

Bilimde, bu değişmeler olabilirken, kuranda değişme varmıdır? hayır yoktur değilmi...

Zaman ve mekan değişse dahi, kuran evrensel olarak her zamana ve mekana hitap eder değilmi?

işte, bu nedenle her zaman her şeyi açıklayamayan bilimi her şeyden üstün tutmak ve onun bilmediklerinin olamayacağını pas geçerek, bilimin anlattığından başkasına inanmamak insanı hataya düşürür.

Bu nedenle bilim, kurana ters bir şey bulamaz, onu yanlışyamaz. Bunu iddia ederse o bilimin bilgisinde yanlış vardır. Sonra görüp düzeltmeyi belki becerebilir, belki beceremez, bu bilinmez. Ancak; kurana ters düştüğü konularda ve sürece yanlış olan bilimin bilgisi (bilimin kendisi değil) olur.

İşte bunun içindirki, bilim kurana uygundur (kuran bilimi reddetmez), ama aynı bilimin bazı bilgileri kurana uygun olmayabilir, hatta kurandaki çoğu bilgilerden henüz haberi yoktur.

Yine, insanın oluşumuyla ilgili aşamaları anlatan kuran bilgisine bilimin hangi zamanlarda ve nasıl ulaşabildiğini de araştırırsan, bilimin geriden geldiğini de görürsün.

selamlar,
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (5. November 2012 Saat 10:23 AM ) değiştirilmiştir.
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla