Tekil Mesaj gösterimi
Alt 26. August 2012, 07:19 PM   #26
nacikocak
Katılımcı Üye

Tesekkür: 5
17 Mesajina 19 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
nacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud of

Alıntı:
Zinedov Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ayrıca reddettiğiniz evrim Kuran'da vardır ve Allahın yaratma sanatıdır. Yani sandığınız gibi evrim Allahın -haşa- acizliğinin değil kudretinin ve ALİMLİĞİNİN ispatı olarak gösterilir. Sınırsız kudreti olanın her şeyi kudretiyle anında var etmek yerine yarattığı evrensel yasalara (sünnetullah) uygun olarak sebep sonuç ilişkisi içinde belli hesaplamalara dahil olarak gerçekleştirmesi ve BİR ADET "OL" emriyle trilyonlarca, kattrilyonlarca yani sayılamayacak kadar fazla sebep sonuç ilişkisini birbirine bağlı olarak kurup yönetmesi ve bu şekilde bir düzen meydana getirmesi Rabbimizin ilminin sınırsızlığını gösterir.
tamamen haksızsın demiyorum geçen mesajımda yazdım zaten mealler arasında farklılıklar var ancak dediğim gibi insan eğer iman ile okur ise anlaması gerekeni anlıyor mesela huriler kuran'da bazı ayetlerde iri gözlü eşler olarak geçmekte yani erkeklere vad'edilen eşlerinden başka (eğer dilerlerse dünya hayatında evli olanlarada vereilecek) eşler cennet için özel olarak yaratılmış eşler verilecek

yine kuran'da allah sevişmekten bahsederken kullarına kötü örnek olmamak için nikah kıymak diye bahseder yine birçok farklı şeyler için ortak kelime ve birçok aynı anlama gelen farklı kelimeler kullanılmış ve bazı ayetlerde eksik kelimeler bırakılmıştır bunların genel sebepleri kuran'ı kerimin kıraat ile okunabilmesi nefes süresi kelimeler arası kolay geçiş ve bazı ayetlerde şifreleme kullanılması gibi konular vardır şüphesizki yer ve gökte olduğu gibi kuran'dada bir kusursuzluk vardır ancak bazı insanlar böceklerin gereksiz olduğunu gibi şeyleri öne sürüp yeryüzüne kusur bulmaya çalıştıkları gibi kuran'ı kerimede bu şekilde kusur bulmaya çalışmaktadırlar

tavsiyeniz olan kelime mealini daha önce çok aradım kitap olarak bulamadım çünkü çoğu alimler haklı olarak açıklaması olmayan kelimelerle takviye yapılmamış kuran'ı kerimin ilk okuyanlarda veya bir kısmını okuyanlarda şüphe uyandıracağı gerekçesi ile uygun görmüyorlar örneğin içkinin yasaklandığı ayete kadar sarhoş iken namaza yaklaşmayın derken meal yapan alimler o ayetin altına daha sonra yasaklandığını yazmakta bu gayet normal ve güzel birşey bu yüzden kelime mealinin yaygın olmayışıda güzel birşey fakat son günlerde bazı ateistlerin ve çakma alimlerin yüzünden okadar şüpheli sorular ve yorumlar çıktıki insan doğruyu yanlışı ayırabilmek için kelime mealini arar oldu bu arada kelime meali internette mevcut bu yazımı okuyanlar takıldıkları yerde başvursunlar fakat aradıkları konu ile ilgili bütün ayetleri okusunlar yoksa yanılgıya düşebilirler bu konuya bir örnek sarhoş iken namaza yaklaşmayın ayetini içkili iken değil içkili insan zaten namaz kılamaz aklınızda başka şeyler var iken yaklaşmayın diye yorumlayanlar var ancak bu ayetin içki yasklanmadan önce inen bir ayet olduğunu ve insanın başka şeyler düşünmeden namaz kılmaya kalksa hiç namaz kılamayacağını hesaplayınca gerçek anlamını çözmek hiçte zor değil

evrim konusunun kuran'da mevcut olduğunu yazmışsınız ben meali birçok kez okumama rağmen rastlamadım açıkçası hatim şeklinde meal okumadım sure sure okudum atladığım noktalar olabilir evrimi açıklayan veya evrimden bahsedilen veya sizin evrim olarak değlendirdiğiniz konu veya konuların geçtiği ayetleri buraya yazarsanız sevinirim
nacikocak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla