Konu: Hz. HATİCE
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 2. March 2013, 11:57 AM   #49
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun Aleyküm ! Değerli Raven Kardeşim!

Alıntı:
raven Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Merdem
bu sitede yaptığım son yorumdu.artık yorum yazmayacağım.her gün sizleri okuyacağım ama bu yazdığım son yazı.
Bu açıdan sitede teşekkür etmek istediğim kişiler var

Sayın dost1
her zaman büyük ilminizle önümüzde bir rehber ışık oldunuz.Sizin yazılarınızı okumak şansına sahip olduğum için mutluyum.

Sevgili bart,
neden bilmiyorum seni kendime çok yakın hissettim.Sanırım İkimizinde içinde çocuksu bir ruh var.

Sevgili merdem,
Umarım aradığını bulursun ve ruhun huzurla dolar.Çok olgun bir insansın, mütevazi ve hoşgörülüsün seninle tanışabilmek benim için büyük şerefti.

değerli miralay
her zaman sergilediğiniz yapıcı tutum için sizede teşekkür ederim.Lütfen bu dengeleyici tavrınızdan asla vazgeçmeyin.

Sevgili arkadaşlarım sürç-ü lisan ettikse affedin.hakkınızı helal edin.Allah hiçbirimizi doğru yoldan ayırmasın.
Allah razı olsun. Rabbim güveninize layık kullarından eyler inşaAllah.
Değerli Kardeşim! Lütfen yazınız! Tefekkürlerinizin sonuçlarından kardeşlerinizi mahrum etmeyiniz. Kişiliğe hakerete yönelik olmadıkça her tenkid güzelliklerin ortaya çıkmasına vesile olur. İşlerimin yoğunluğundan son yazılanlarla ilgili yazı yazamadım. İnşaAllah yazacağım.

Unutmayalım ki Allah'ın rızasını kazanmış tüm insanlar Allah'ın sevgisini kazanmış insanlardır.

Değerli Raven Kardeşim!

Sevgi/Mahabbet, "h-b-b" kökünden gelir. Sâf sevgiye hubb denir. Araplar dişlerin beyazlığına "safa’", parlaklığına da "diş dâneleri" derler. Kaynamak üzere olan suyun üstüne çıkmağa başlayan kabarcıklara da habâb denir.

Sevgi/mahabbet, susamışlıktan/fazla arzudan kalbin kaynaması, taşması, sevilene ulaşmak için çırpınmasıdır. Hâ'nın fethiyle "habâbu'l-mâ' ", suyun fazlasına denir. Mahabbet de kalbdeki düşüncelerin en baskını olduğundan "h-b-b" ile ifâde edilmiştir.

Sevmek mahabbet demektir. Mahabbetullah Allah'ı sevmek anlamındadır. Allah sevgisi, herkesin, elde etmek için ardından koştuğu yüce bir mertebedir. Makamların en yücesi, derecelerin en yük*seğidir. Kalblerin azığı, ruhların gıdası, gözlerin bebeğidir. Mahabbet bir hayâttır, onsuz insan ölülerden sayılır; bir nurdur, onu kaybeden karanlık*larda kalır. Mahabbettir ki canları, çok güçlüklerle erişebilecekleri ülkelere, hattâ asla erişemeyecekleri mertebelere uçurur.

Allah'ın Sevdiklerini birlikte görelim inşaAllah.

1.Allah'ın Resulü Muhammed'e tâbi olanları:
De ki: 'Eğer Allah'ı seviyorsanız, bana tâbi olun ki Allah da sizi sevsin'." (Âl-i İmrân: 94/31)
2.İhsan edenler:
"Allah ihsan edenleri sever." (Bakara: 92/195, Âl-i İmrân: 94/134,148; Mâide: 110/13,93)

3.Tevbe edenler:
"Allah tevbe edenleri sever ve temizlenenleri sever." (Bakara: 92/22),

4.Temizlenenler:
"Allah, temizlenenleri sever." (Tevbe: 113/108)

5.Korunanlar:
"Allah, korunanları sever." (Âl-i İmrân: 94/76, Tevbe: 113/4,7)

6.Sabredenler:
"Allah sabredenleri sever. (Âl-i İmrân: 94/146,

7.Tevekkül edenler:
"Allah tevekkül edenleri sever." (Âl-i İmrân: 94/159),

8.Adaletle hüküm verenler:
"Allah, adalet yapanları sever." (Mâide: 110/42, Hucurat: 105/9, Mümtehine: 111/8)

9.Allah uğrunda yılmadan çarpışanlar:
Allah, yolunda harçla yapılmış binalar gibi dizilerek çarpışanları sever." (Saf: 108/4, Mâide: 110/54)

Değerli Kardeşim!

Unutmayalım ki,Allah cinleri ve insanları kendisine kulluk etmeleri için yaratmıştır. -Zâriyat;67/56 da-

Allah'a İbâdet/kulluk , mahabbetin en son derecesidir. Sevgidir bizlere çoğu şeyi yaptıran.

Kulluğun hakikati mahabbettir. Mahabbetsiz inâbe, rızâ, hamd ve şükür/verilenin karşılığını vermek mümkün değildir. kalblerimizde şevk, üns, inbisât ve rızâ gibi güzel halleri ancak mahabbet doğurur.

Kusursuzluk sadece allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve mahabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
merdem (3. March 2013)