Konu: Salat
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 11. August 2012, 01:21 AM   #8
Zinedov
Katılımcı Üye

Tesekkür: 46
28 Mesajina 56 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Zinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud of

Alıntı:
bartsimpson Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Forumda okuduğum yazılardan"Salat"'ın "Namaz"'dan daha öte bir anlamı olduğunu; sosyal yardımlaşma, toplum menfaatine işlerde bulunma, bunları menfaat gözetmeden hayır amacı ile yürütme ve bunu da devlet eli ile yapma anlamına geldiğini anladım.

Anladım da bizde bu anlama gelen bildiğim 3 kurum vardır. KIZILAY, ÇEK, AKUT, kaldı ki son zamanlarda siyasileştirilmeye şiddetle direnen bir AKUT kaldı.

Bence ehli kitap bu konuda bizden biraz daha ilerde;

WWF
UNICEF
UNESCO
GREENPEACE
INSARAG
REDCROSS
EEA

Ve bunun gibi yüzlercesi.

Bunları ve bu kurumlarda görev yapanları da "SALAT" ve "SALAT İKAME EDENLER" kategorisinde değerlendirebilirmiyiz (İstisnalar kaideyi bozmaz diyelim).

Salat "kapsamında" değerlendirilebilir belki ama salat "yardım" değildir.

Mideniz ağrıyorsa size sinyal veriyordur. Ya tedavi olursunuz ya ağrı kesici alırsınız. Ağrı kesici sizin acınızı o an için dindirebilir fakat o sinyali dikkate almamanız rahatsızlığın ilerlemesini durdurmaz. Ağrı kesiciler iyidir fakat sorunu görmezden gelmenize neden olabilir. Bu yüzden uzun vadede ağrı kesici değil tedavi gerekir.

Salat ağrı kesici değil tedavidir.

Salat toplumdaki her türlü sorunun TAMAMEN ORTADAN KALDIRILMASINA YÖNELİK'tir. Yani yoksulları doyurmak için değil yoksulluğu TAMAMEN ortadan kaldırmaya yöneliktir. Cahilliği ortadan kaldırmaya yönelik, bilinçsizliği ortadan kaldırmaya yönelik, eşitsizliği ortadan kaldırmaya yönelik vb. her türlü toplumsal sorunu ortadan kaldırmaya yönelik eylemlerdir.

Konu Zinedov tarafından (11. August 2012 Saat 12:01 PM ) değiştirilmiştir.
Zinedov isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Zinedov Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
hiiic (11. August 2012)