Tekil Mesaj gösterimi
Alt 31. August 2017, 01:07 PM   #6
yolcu42
Uzman Üye

Tesekkür: 25
34 Mesajina 37 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 18
yolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud of

Selam(düzenledim)
Halil hocam yazınız için teşekkürler.

Az önce Hakkı yılmazın hacc konusunu okudum
Güzel çıkarımlar fakat eksik bir yan olabilir.

Örneğin,
Kabe için,
"mescidil haram",
"beytil haram."
"eski ev"
"beyt" kelimeleri kullanılıyor.
Bunların farklı kullanılmalarının bir amacı olmalı.
İlk izlenimim şu,

"Beytil haram",kabenin ritüeller için kullandığı durumu ifade eden isim(2/158) (2/198-199)(aliimran 97)gücü yetene bunun yapılması emredilmiş.(tabi ki şirk faaliyetlerinin değil.kuranda zannedersem arafattan,safa merveden evi haccedmekten vb. bahsediyor)

"Mescidil haram" ise, mescid olarak sohbetlerin,eğitimin yapıldığı durumu ifade eden kullanım, olması muhtemeldir

Delillerim,
Maide2 de hem "mescidil haram" hem "beytil haram" ifadesi geçiyor.
Beytil harama gelenlere saygısızlık etmeyin diyor,sonra
İnsanları Mescidül haramdan alıkoyanlardan bahsediyor.

Kabe sadece ritüeller için kullanılsa dahi orada, allah rızasını kazanmak için gelen insanlara karşı saygılı olmak gerektiğini anlatıyor galiba.

Hacca gitme konusunda beytil harama gitmenin eleştirilmediği (hatta gücü yetenin gitmesi ve evin hacc edilmesi, arafat,safa,merve ile ilgili ayetler,gösteriyor ki,bunlar yapılması gereken ritüeller)

mekkenin fethi ile birlikte mescidil harama gitmenin farz kılındığı izlenimi oluştu bende.

Dikkat edilmesi gereken,mescidil haram ve beytil haram kelimeleriyle birlikte verilen emirler olabilir.

"İnsanları mescidi haramdan alıkoymak"=oranın mescid olarak faaliyetlerinde ibrahimi din öğretilerine,haniflik bir tartışmaya izin vermeyip,şirk öğretilerine yer vermek ,yapılacak eğitim faaliyetlerini engellemek.

Doğrusu,hem ritüellerin olduğu(beytilharam durumu),hem de ibrahimi anlatıların,konferansların olduğu(mescidilharam durumu)

Nitekim ( 2/189)ayette,hacc kelimesinden sonra,evinize dışından(zahir) gelmek iyilik değil.....evinize kapılardan girin."demesi,haccın nasıl olması gerektiğini belirtebilir mi.

Mesela peygamberimizin evi normalde "beyt"tir.eğitimin sohbetlerin olduğu zaman mescittir.

Ve başka ayette, "bu yıllardan sonra müşrikler Mescidi harama girmesin" ifadesinde,
(Kişilerin müşrik olup olmadığı zaten yüzünden anlaşılmaz.) Bana göre,"müşrikliğin yani şirk faaliyetlerinin mescidi harama girmesi yasaklanıyor.

Kısaca, bu hacc konusu,kelime kelime araştırılması gereken bir konu.Şu anki açıklamalar yetersiz kalıyor sanki.
Doğrusunu rabbimiz bilir.

Konu yolcu42 tarafından (1. September 2017 Saat 03:15 PM ) değiştirilmiştir.
yolcu42 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla