Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20. October 2012, 11:18 PM   #3
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
esasen burada şeytani bir yanaşma olup olmadığını ayırt etmek neredeyse mümkün değil.

bu laftan sonra ne getirsen getir zaten şeytani yanaşma olacak...

mesela
Ya, bırak şimdi dini, kitabı... sen önce hastalığına şifa bul.
Ya, bırak şimdi dini, kitabı... sen önce akrabana yardım et.
Ya, bırak şimdi dini, kitabı... sen önce insanlara güler yüzlü ol v.s.

örnekler artırılabilir.

Neden bu lafa taktım, çünkü o cümleden sonra kullandığın hedef şeytani bir hedef değil.
İnsanların iş kurması, geçim için kapılar araması hem FARZ hem de AMEL kapısıdır.
İnsan okurken, çalışırken v.s. dinden uzaklaşmaz (hatta daha da yaklaşır/hiç bilenle bilmeyen bir olur mu (Okumak)) ki, Allahın asıl emirleri OKUmak ve ÇALIŞMA hayatı üzerine kurulu.
Kitabın hemen hemen yarısı İş hayatı ile ilgili...
İnsanın okul ve çalışma hayatı dinden ayrılamaz... Bununla ilgili çok ayet var. (ölçü tartı kanunu, adalet kanunu, bilimsel çalışma kanunu, borç kanunu, sosyal ilişkiler kanunu v.s. hepsi hakkında gerekli açıklamalar ve kıssaslar mevcut. Boşlukları doldurmak ise konusunda derinleşmiş uzmanların işi...)

sanki din başka iş hayatı başka...
Neden bu lafa taktım, çünkü o cümleden sonra kullandığın hedef şeytani bir hedef değil. demişsin.

Ben de buradaki yazdıklarına cevap vermek üzere bu yazını ele alarak devam edersem, daha anlaşılır olacağım diye düşünüyorum.

Senin bu lafa takman; "camide namaz kılarken, yanında kalp krizi geçirerek ölen kimse için dahi namazını bozmayarak, dindarlık yaptığını sanan cahillerin uygulamaları için normaldir.

Çünkü, bu kimseler, birini kurtarmanın tüm insanlaığı kurtarmak demek olan dini getirisinden bile bihaber, güya namazını hiç kaçırmayan, bozmayan (ama, gerçek durumlarını incelesek, çok büyük ihtimalle, iş, güç vb. sebeplerle namazlarını kazaya bıraktıklarını görürüz.) kimselermiş gibi olduklarından, bunların "bırak, dini kitabı.." sözüne tepkilerini dikkate almayabilirsiniz.

Ancak; "bırak dini, kitabı..." diyen İblis ise bunu dikkate almak zorundayız, aksi halde bu şekilde başlayan vesvesenin bizi nerelere sürükleyeciğini tahmin bile edemeyiz.

Bu nedenle, bu kısımdaki görüşünüze yukarıdaki açıkladığım gerekçelerle katılmıyorum.

Selamlar,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla