Tekil Mesaj gösterimi
Alt 1. February 2013, 08:39 AM   #4
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
Miralay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Irk ayrımcılığı dünyada fitnelere sebep olmuş ve hala fitneleri devam eden bir fenomendir. Cenab-ı Allah'ın Kur'anda, daha Bakara Suresinin ilk sayfasında varolan,"Lâ yufsidune fil ard" emrine aykırı olarak; yeryüzünü fesada uğratan bir sebeptir.

Irk ayrımcılığının adını kutsallaştırarak,"milliyetçilik" adını vermişler. Öyle olunca da dokunulmaz oluveriyor.

Bir tarafta milliyetçiyim diyenler; diğer yanda ümmetçiyim diyenler....
"İnnemel mu'minune ıhvetun" ayetini;"tüm müslümanlar kardeştir" diye çeviriyorlar. Yanlış bilmiyorum değil mi; orda "mü'minler" diyor; "müslümanlar" demiyor.

Şimdi bana,"ee kardeşim ne var bunda?! Ha mü'min,ha müslüman" diyeceksiniz.

Halbuki durum farklı. Müslüman deyince sanki dünyada sadece Araplar var. Sanki başka insanlar yok dünyada. Ortaya müslüman kardeşliği tezini koymuşlar. Araplara laf söylettirmiyorlar. Bu müslüman diye savundukları da mü'min olsaydı bari..

Kur'anda Araplar (bedeviler) ile ilgili ayetleri hatırlatırım.

Saygı,dua ve muhabbetlerimle
Selamun aleyküm,

Aşağıdaki kısıma küçük bir düzeltme dışında tamamen katılıyorum.

Halbuki durum farklı. Müslüman deyince sanki dünyada sadece Araplar var. Sanki başka insanlar yok dünyada. Ortaya müslüman kardeşliği tezini koymuşlar. Araplara laf söylettirmiyorlar. Bu müslüman diye savundukları da mü'min olsaydı bari..

Ben buradaki görüşünüzden farklı olarak, aslında müslüman olamadığı halde kendini müslüman sananların çok büyük oranda olması, bu çoğunluğun da "iman"ın ne demek olduğunu dahi tam kavrayamadıkları, "kalbinde azıcık imanı olanların er-geç cennete gideceği" şeklindeki şeytan tuzağına düştüğünü, bu uyuşturucu ile yaşayanlar olmasını da belirtmek gerekir.

Halbuki, bu kimseler "iman"ın ya tam olacağını yada hiç olmayacağını bilmeleri halinde hem müslümanlığı gerçekten yakalayacaklarını, yakalayıncada insanların sadece din bakımında ikiye ayrılabileceğini görmeleri ne güzel olurdu!

1- Müslümanlar (yeni islam olmuş ve müminler)
2- Müslüman olmayanlar

Yine bilinçli müslümanlar, müslüman olmayanlarında, ölüm gelmeden önce müslüman olabilecekleri durumunu kabul eden müslümanlar, diğerlerinin yanlışlarına dahi, onların bu durumları nedeniyle daha sakin ve sabırla yaklaşarak sorunları çözümüne çok katkı sağlayabileceklerini akıl edebilirler.

İşte bunu müslümanım diyen herkes anlayabilseydi, ırkçılık bir tarafa dünya yaşamında her türlü kavgalar çekişme mutlaka yok sayılacak kadar azalırdı.(değilmi?)

saygılarımla
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
aorskaya Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Miralay (1. February 2013), sevginur (1. February 2013)