Tekil Mesaj gösterimi
Alt 23. September 2014, 09:04 AM   #5
ozkanates
Uzman Üye

Tesekkür: 8
56 Mesajina 69 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 20
ozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud of

Yukarıdaki yazımdan devam:

Rab, kul ve peygamber tanımı için örnekler:

"Allah'ın yanında hahamlarını ve ruhbanlarını da rabler edindiler1. Meryem'in oğlu Mesih'i de öyle2. Oysa kendilerine, tek olan Allah'tan3 başkasına ibadet/kulluk etmemeleri4 emredilmişti. İlah yok o tek Allah'tan başka. Onların ortak koştuklarından arınmıştır O5." Tevbe 31
1- "Rab", Allah demek değil, eğitmen/kılavuz demek… insanlar insanları rableştiriyor.
2- Peygamberleri de.
3- Oysa tek rab/eğitmen/kılavuz olan Allah.
4- Başkasına kulluk etmemek = Kitap’a ve okuyup araştırdıklarına dayanarak sadece Allah’ı rab edinmek.
5- Diğer rablar, Allah’a ortak koşma. O halde şirk, Allah'dan başka her tür otoriteyi, her tür kutsallığı içerir. Niteliği ne olursa olsun, Allah'dan başka varlıkların kutsallaşması, kutsallık kazanması, hüküm koyucular, öğreticiler, karar vericiler, kararlarımızı/davranışlarımızı şekillendirenler haline gelmesi, onların rableşmesi = ilahlaşması = şirk.

"De ki: "Ey Ehlikitap! Sizin ve bizim aramızda aynı olan şu söze gelin: "Allah'tan başkasına kulluk etmeyelim2, O'na hiçbir şeyi ortak koşmayalım1. Allah'ın berisinden birbirimizi rabler edinmeyelim3!" Eğer yüz çevirirlerse şöyle söyle: "Tanık olun, biz müslümanlarız/Allah'a teslim olanlarız!"" Ali İmran 64
1- Şirk odur ki…
2- Allah’dan gayrısına kulluk etmek,
3- Yani Allah’dan gayrısını rab/eğitmen/kılavuz edinmek.
3- “Birbirimizi rabler edinmeyelim” diyen Peygamber, yani kendisi de rab/eğitmen/kılavuz edinilmeyecek.

(İsa) "Onlara, senin bana emrettiğin şu sözden başka bir şey söylemedim: 'Benim Rabbim ve sizin de Rabbiniz olan Allah'a1 kulluk edin.' İçlerinde olduğum sürece üzerlerine tanıktım. Sen beni vefat ettirince üzerlerine yalnız sen gözetleyici oldun2. Ve sen zaten her şey üzerinde bir Şehîdsin, bir tanıksın." Maide 117
1- Peygamber olan ve olmayanların rabbi/eğitmeni/kılavuzu, Allah.
1- Peygamber, peygamber olmayanlara rab/eğitmen/kılavuz değil.
2- Peygamberlik beşer bir görev, beşerin ölümü ile son buluyor.

Meryem'in oğlu Mesih, bir resulden başkası değildir. Ondan önce de resuller gelip geçmiştir1. Onun annesi de özü-sözü doğru biriydi. İkisi de yemek yerlerdi2. Bak nasıl açıklıyoruz onlara ayetleri! Sonra bak, nasıl gerisin geri çevriliyorlar3!” Maide 75
Muhammed bir resulden başkası değildir. Ondan önce de resuller gelip geçmiştir1. Şimdi o ölse yahut öldürülse2 ökçeleriniz üzerine gerisin geri mi döneceksiniz! İki ökçesi üzerine geri dönen3, Allah'a hiçbir şekilde zarar veremez. Allah, şükredenleri ödüllendirecektir.” Ali İmran 144
1- Resulluk, pek çok kişiye verilmiş bir görevden başkası değil.
2- Resuller, diğerleri gibi yemek yiyen, ölen-öldürülen beşerler.
3- Bu, diğer beşerler için kabul edilmesi zor bir bilgi.

De ki: "Allah'ın kılavuzluğudur gerçek kılavuzluk1. Âlemlerin Rabbi Allah'a2 teslim olmakla emrolunduk biz."” Enam 71
1- Rab tanımı: Allah demek değil, kılavuz demek.
2- “Alemlerin Allah’ı Allah” değil, “alemlerin kılavuzu Allah”

Rableri katında dereceler, bağışlanma ve bol bir rızık var onlar için.” Enfal 4
Dilediklerimizi derece derece yükseltiriz. Senin Rabbin Hakîm'dir, Alîm'dir.” Enam 83
Herkesin amellerine göre dereceleri vardır. Rabbin onların yaptıklarından habersiz değildir.” Enam 132
Allah’ın rabliği/klavuzluğu.

Şunu da söyle: "Allah herşeyin Rabbi iken O'ndan başka rab mı arayayım?"” Enam 164

.
ozkanates isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla