Tekil Mesaj gösterimi
Alt 18. July 2009, 09:24 AM   #27
aşık74
Uzman Üye

Tesekkür: 328
166 Mesajina 472 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
aşık74 will become famous soon enoughaşık74 will become famous soon enough

Alıntı:
snobyx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selamlar değerli Aşık kardeş,

Öncelikle sizi çok samimi bulduğumu söylemek istiyorum.

Kalp kalbe karşıdır derler,samimiyetimi anladığınız için çok teşekkür ederim.
Bu foruma yazmadan önce tek korkum yanlış anlaşılıp,kaale alınmamakdı,ama hamdolsun böyle birşey olmadı,çünkü hakikaten samimi şekilde duygu ve düşüncelerimi,merak ettiklerimi yazıyorum

Gerçi nur cemaatinin sohbetlerine gidiyorum,ama hiç bir zaman kendime,nurcuyum,şucuyum ,bucuyum demedim

Yanlız bundan 1 hafta kadar önce neredeyse tam nurcu oluyordum
Aylık 180 tl burs ücreti talep edildi,ama veremem şeklinde cevap verdim.
Verseydim herhalde tam nurlanacakdım,ama olmadı

Güzel bir arayış içindesiniz,Rabbim umarım size ve bütün insanlara Sırat-ı Müstakime(Dosdoğru yola/kendi yoluna)ulaşmak üzere hidayet eder(Yol gösterir).Elbetteki en büyük rehberimiz,yol göstericimiz ise Kuran'dır.

Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim,çok güzel dua lar bunlar,canı gönülden arzumda bunların kabul olması inanın...

Değerli arkadaşım,iki konu hakkında fikrimi size sunmak isterim.Öncelikle birçok müslüman gibi siz de hata yapmaktan,özellikle ibadetleri hatalı uygulamaktan korkuyorsunuz.Esasında güzel bir korku/haşyet sizin ki.Ama unutmayın ki hiçbir beşer yani insan hatasız değildir.Bizi Allah'a kul yapan hata yapmaya müsait yaradılışımızdır.Peki hatalarımız Rabbimizin nezdinde nasıl karşılık görecektir.Şu ayete bakıp tefekkür edin lütfen.

Bakara Suresi
286. Allah hiçbir benlige, yaratilis kapasitesinin üstünde bir yük yüklemez.Her benligin yaptigi iyilik kendi lehine, isledigi kötülük kendi aleyhinedir. "Ey Rabbimiz! Unutur yahut hata edersek bizi hesaba çekme. Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yükledigin gibi agir yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize, güç yetiremeyecegimiz seyleri de yükleme. Affet bizi, bagisla bizi, aci bize. Sen bizim Mevlâ'mizsin. Küfre sapanlar topluluguna karsi yardim et bize!"

Elhamdülillah.Hatalarımız elbette olacak,ama benim çekincem,hatalar yapmakdan ziyade , kulluk vazifelerimizi,doğru ve eksik yapmak.
Bunu yapmamakda , bence arapça bilmekden geçiyor.Kurandaki emirleri,ne kadar doğru algılayabiliyoruz ? Önemli olan bu bence.
Peki siz arapça biliyormusunuz ? Arapça bilmiyorsanız,mutlaka sizde dini vecibelerinizi,arapca bilen birinin yorumlarına göre uyguluyorsunuzdur !
Kim bu kişi ? Öğrenebilirmiyim ?

Gördünüz üzere Rabbimiz bize çok güzel bir dua örneği yollamış,hatalarımız ve unuttuklarımız için dua etmemizi istiyor.Biz hata yapacağız,unutacağız ve sonra bunlar için dua edeceğiz ki o Tevvab ismi ile bizleri af edecek,Rahman ismi ile Rahmetine sokacak değil mi?

İnşaallah,tek tesellimiz bu inanın

Mesela bir şeyi çok merak ediyor fakat Kuran içerisinde bir türlü o konuda birşey bulamıyorsunuz.Rabbimizin o konuda ki emrini bilmek ve hata yapmak istemiyorsunuz.Lütfen şu ayete bakın.

Maide 101.Ey iman edenler, size açıklandığında sizi üzecek şeyleri sormayın; Kur'an indirildiği zaman sorarsanız, size açıklanır. Allah onu affetti. Allah bağışlayandır, (kullara) yumuşak olandır.

Merak edipde cevabını Kuran'da bulamadığınızı sandığınız şeylerin tamamının cevabı bu ayettir.Rabbimiz Kuran'da değindiği konuların haricindeki konularda kullarını af etmiştir.Çünkü ayette ifade ettiği gibi O çok bağışlayıcıdır.

Son olarak Cemaat meselesine değinmek isterim.Değerli kardeşim elbetteki o veya bu cemaat fark etmez içlerinde samimi müslümanlar vardır.Hayırlı ve güzel yaptıkları işlerde vardır.Ama unutmayın Katolik kilisesi Vatikan'ın da dünyanın dört bir yanında hayır işleri vardır.Kilise güzel işler yapıyor diye hepimiz Hristiyan oluyormuyuz?

Tabiki hepimiz hristiyan olmayız,çünkü biz islamın son din,Hz.muhammed'in de son peygamber olduğunu kesin biliyoruz,kutsal kitabımızın ayetlerine bakarak.
Biz kendi dinimiz için birşeyler yapmaya çalışıyorsak,onlarda kendi dinleri için çalışıyorlar elbette
Olayın özü; iyi insan olmak ve dinimiz için bir şeyler yapmaya çalışmak.
Topluluk halinde olduğu zaman ,insan bir takım hayırlara daha kolay erişebilir diye düşünüyorum.
Örnek; mesela ben serbest meslek ile uğraşan biriyim,mesailerim sabah 9 - akşam 8 , ben bu mesailerle kimi nerden görebilirim.Ama toplulukda bazı kişiler varki,bunlar hayır işlerini daha iyi takip edebiliyorlar,ve bize müracat ediyorlar,bizde elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.
Bilmem anlatabildimmi toplulukla beraber olmanın faydalarını .

Değerli kardeşim,size bir soru soracağım,o sohbetlerde o arkadaşlardan biri dahi Said-i Nursi'yi eleştirebiliyor mu?Bu fikrine katılmıyorum üstadın diyebiliyor mu?Veya üstaddan daha alim bir insanda aramızdan çıkabilir diyebiliyor mu?

Bu dediğinizi hakkaten bende merak ettim şimdi Akıllı bir insan olduğumu düşünüyorum,bunu özellikle bir senaryo hazırlayıp,soracağım bazı kişilere,bakalım ne yorumlar alacağım

Değerli kardeşim,işte bizim meselemiz bu.Bizler Kuran'dan ilk önce şunu öğrendik,Kulları arasında hiçbir kimse ama hiçbir kimse eleştirilemez değildir.Veya %100 doğrudur denemez.

Bu konuda size kesinlikle katılıyorum.
Yalnız; bişi dikkatimi çekdi kelimelerinizden,bizim ve bizler diyorsunuz!Acaba bu tabirden 'biz' lafsını , kim olarak algılamalıyım ?
Sormamın sebebi ; bende 'biz' dediğiniz guruba girmek istiyorum,kendime çok yakın hissediyorum.Acaba balıkesirde 'biz' dediğiniz gurup varmı ?
BİZ = KİM diyeyim yada

Şu ayete bir bakarsak,

Yusuf 76...Dilediklerimizi derece derece yükseltiriz biz. Her ilim sahibinin üstünde daha iyi bir bilen vardır.

Değerli arkadaşım ilmin ve bilginin sonu yoktur.Çünkü Rabbimizin ilminin sonu yoktur ve o dilediğini kadarını bizle paylaşır.Tek bir soru ile gerçeği anlayacağınızı umarım,Said-i Nursi'den daha alim biri bu asırda var mıdır veya onlara göre gelecek midir?Hayır derlerse bu ayeti hatırlamanızı dilerim.

Bunuda soracağım özellikle.Gittiğim ortamdaki kişileri doğru tanıdıysam eğer,
vardır ve gelebilir derler. Doğru tanıdıysam ve anladıysam kişileri tabi

Son olarak biliyorsunuz Risaleler Said-i Nursi tarafından kendi iradesi dışında kendisine yazdırılmıştır iddiası vardır Risalelerde.Bu ayeti de okuyup üzerinde düşünmenizi dilerim ve hatta onlara sormanızı.

Bunu hiç duymamışdım,çok ilginç bir iddia Bunuda soracağım.

Bakara Suresi
79. Veyl olsun/Lanet olsun/Yaziklar olsun o kisilere ki, Kitap'i kendi elleriyle yazarlar da sonra onunla basit bir karsilik satin alsinlar diye, "Iste bu, Allah katindandir!" derler. Vay haline onlarin, ellerinin yazdiklari yüzünden! Vay haline onlarin, kazanip durduklari yüzünden!

Selametle değerli kardeşim...
Allah razı olsun sizden,şunu belirteyim ilk yazdıklarınızı okuyunca gözlerim doldu,itiraf edeyim hatta ağladım,rabbim bu arayışımı hayırlara çıkarır inşaallah.

Ama abi diyorumya,35 yaşımdayım,bu yaşa kadar aldığımız bir din kültürü ve islam anlayışı vardı,bu yaşımda böyle bir topluluğun olduğunu bu forumlarda gördüm.
Ve yazılanlar aklıma mantığıma yatan şeyler,çünkü hep kuran örnek alınıyor,kuranın örnek alındığı bir olaya kim ne diyebilirki
Demek istediğim kolay bişey değil bazı şeyleri birden değiştirmek

Sevgiler saygılar,çoook sağolun....
aşık74 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
aşık74 Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
dost1 (18. July 2009), kamer (19. July 2009), Miralay (30. June 2010), snobyx (18. July 2009)