Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20. October 2012, 10:32 PM   #14
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Alıntı:
Tam da güzel bir yazısına denk gelerek sevindiğim bir zamanda, "hiic" bu yazıları yazan biri olarak kendini "hiç" ediverdi.
Kimin ne olduğunu yaratan Allah daha iyi bilir.

Alıntı:
"Kısas adil değildir" diyen "hiic", senin bu sözüne karşılık rabbimizin "kısasta hayat vardır" dediğini bilmiyormusun, yoksa, onu bilerekmi "kısas adil değildir" diyorsun.
kıssasın ne olduğunu bilmediğinizi iddia ediyorum. Bu gün uygulanan yöntem en ilkel göçebe toplulukların uygulamasıdır.

Alıntı:
a- öldüren için, kısas uygulanmayıp, örneğin müebbed hapismi uygulanmalıdır?
b- öldüren için, tek çocuklu ailenin tek çocuğunu öldürmesi nedeniyle, acılı ölüm yani işkence ile öldürmemi olmalıdır?
c- öldüren için, tek kişi ile geçinen ailenin, geçim kaynağı yok edildiğinden, 10 çocuklu ailenin geçim kaynaklarıda yok edilmek üzere, 10 çocukmu öldürülmelidir?
d- senin kısastan daha adil yukarıdakiler dışında başka bir ceza önerinmi vardır?
vardır...

2. maddede açtığın başlıklara da cevap olarak vereyim.

Kuranda öldürmek ve diriltmek bir kısım yerde soyut manada kullanışmıştır.
Ölü kalper gibi.

Toplumda, düşünürleri öldürmeyi emreden zihniyetin topluca yok edilmesi gerekir. "Onları bulduğunuz yerde öldürün" emri de esasında bunu ifade eder. Toplumdaki yobaz bağnaz v.s. olan ve felsefecileri, bilim adamlarını, adil laik yöneticileri "dinsiz" damgasıyla öldüren ve öldürülmesini emreden geri kafalılara karşı topluca sefer düzenlenmeli. Onların kafalarındaki yanlışlar düzeltilmeli.

Kısaca, toplumun değerlerini öldürenleri öldürmek, asmak, işkence etmek bir çözüm değildir, hayat da bağışlamaz tam tersine hayatı kendisi alıyor.
Bunun yerine o zihniyetin öldürülmesi gerekir, hem de bulunduğu yerde...

Alıntı:
Son olarak; "kısasta hayat vardır" diyen rabbimizin sözünü doğru bulmuyormusun?
Benim rabbin sözüne karşı düştüğüm bir durum yok,
Ben hezeyanlara, yanlış yapılan açıkşamalara, cahilce hükümlere karşıyım.

Alıntı:
Bu defa, hiç mazeret üretmeden bunları cevaplamanı ve daha cevaplarken ne denli büyük yanlış yaptığını görmeni ve hatanı düzeltmeni umut ediyorum.
Allah hangimiz yanlış yolda ise ona hidayet versin.
senin kıssas konusundaki anlayışına katılmıyorum.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla