Konu: Nur Suresi
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 25. August 2017, 08:22 PM   #40
yolcu42
Uzman Üye

Tesekkür: 25
34 Mesajina 37 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 18
yolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud of

Galip bey,"daha önce bu konu konuşuldu."demeniz sebebiyle sizin yorumlarınızı biraz okudum.
Şuna yakın şeyler söylemişsiniz;
nisae=iş
Zinet=yetenek
Nikah=iş akdi
Zina=kalifiyesiz eleman alımı...gibi

kuranda geçen kelimelerin anlamları üzerinde yapılması gereken bazı metodlar var;
1. Verdiğiniz anlam diğer ayetlerdeki kullanımlarıyla çelişmeyecek.

(örnek;(nur3)torpille iş bulan ancak torpille iş bulan kadınla veya müşrikle iş sözleşmesi yapabilir.)
Hiç bu oldu mu?
(örnek;4/23 size işinizin annesi? haram kılındı.
(33/32 ey nebinin işleri,çok yumuşak konuşmayın,kalbinde hastalık olanlar ümide kapılır.)
(ahzab59) Ey nebi eşlerine,kızlarına,müminatın işlerine söyle örtülerini örtsünler.
Peki bunlar oldu mu ?
Örnekler çok fazla yalnız ben fazla haddi aşmak istemiyorum.
2.mevcut verilen mealdeki anlam mealcinin bile uymadığı bir anlamsa doğru olması olasıdır.
(örnek;allahtan başka veliler edindiler. Ayetine meal veren kişi muhtemelen bu tür şirkleri yapıyordur.tarihte hep aynı geleneğin yaşanması bunun kanıtı.)(isteseydi kendi dini inanışına ters olduğu için "veli" yerine "put" diyebilirdi.Fakat ilahi güç buna engel oldu.
3.örneğin"domuz eti haram" ayeti var.birisi çıkar derki bu "domuz" değil "kedi".

İnanmam.Çünkü kuranda aksi bir delil olmadıkça o kelime ilahi koruma altındadır.
(örnek;başka ayette dizi dizi uçan domuzlar gibi bir ifade olsaydı.doğrusunu araştırırdım.
4.Aksi taktirde sizin yaptığınızı yarın başka birisi şöyle yapar;
Nisae:debriyaj teli
Nikah:balata
Zina:şanzıman tamiri
Zinet:jant kapağı

Islah edeyim derken kişilerin kitaba olan inancını sarsarsın lakin şuurunda olmazsın.

Burda önemli olan bu kitabın Allahın kitabı olduğuna kesin ikna olman.
Sonra ilahi koruma altında olduğunu,değişen kelimelerinse;bizim aklımızı kullanarak doğrusunu bulmamız için ayarlandığını anlarsın.

Kelimelere anlam verirken çok dikkatli olunmalıdır.yoksa bu ayetlerde bahsedilen kişilerin yaprığına benzer şeyler yaparız.
(2/75)(5/41)

En doğrusunu rabbim bilir.

Konu yolcu42 tarafından (13. September 2017 Saat 01:08 PM ) değiştirilmiştir.
yolcu42 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla