Tekil Mesaj gösterimi
Alt 23. January 2016, 02:07 PM   #26
khaos
Uzman Üye

khaos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 229
167 Mesajina 302 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
khaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud of

Galip Abi,

Evet işte konunun özü bu! Biz müslümanlaşırken aynı zamanda Araplaştık. Bizim sorunumuz Kur'an la, Peygamberle yada İslam'la değil. Bizim sorunumuz İslam'ı ''arap gibi yaşamak'' zannetmemizden kaynaklanıyor.
Ha sünniler daha çok araplaştı, doğrudur. Caferiler daha çok farslaştı bu da doğrudur. Belki bir nebze Türkmen alevi yörükler Türklüğünü yitirmedi. Ama ben işin o kısmında değilim.
Zorla veya gönüllü bu din Türkler tarafından kabul edildi. Türkler işin özünü maalesef ilk kaynağından yalın haliyle öğrenemediler.. İşin özü de Allah ın Muhammed Peygamber aracılığı ile bize ulaştırdığı Kur'an dır. Türklerin topraklarının yağmalanması, baskı altına alınmaları, onlar için kültürel ve dil açısından asimilasyonu da beraber getirdiği aşikardır. Maalesef atalarımız işi kaynağından(kur'an) değil dönemin özellikle arapçı ve baskıcı rejimlerinden öğrendi yada kabul etti. Belki dönemin şartları Türklere başka bir şans tanımadı bilemiyorum. Onları da bu konuda suçlamıyorum açıkçası.

Bu gün yalın Türk diline, Türk töresine dönmek yada öyle yaşamak bizi İslam dan uzaklaştırır mı? Hiç sanmıyorum. Zihnimizde, ufkumuzda daha çok açılır. Önümüze çekilen bariyerler, setler yok olup gider. Ruhlarımızda, düşüncelerimizde özgürleşir. Ayağımıza yüzyıllardır bağlanan pırangalar kırılır kopar. Bunu da tarihimizde yapmaya kalkan bir adam oldu. Maalesef onuda genç yaşta ebediyete uğurladık. Şimdilerde hala ebedi şefimiz olsa da arkasından gelenlerin onun fikir ve düşüncelerini ne hale getirdiği ortada.

siyasi ve içtimai düşüncem budur.

Bu vesile ile konu ile bütünlüğü bozmadan Mustafa Kemal Atatürk'ü ve Hülagü Han'ı anmadan geçemeyeceğim.

Konu khaos tarafından (23. January 2016 Saat 02:12 PM ) değiştirilmiştir.
khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
khaos Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
galipyetkin (23. January 2016)