Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28. March 2011, 10:08 AM   #5
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Selamünaleyküm

Öncelikle gerek Ömer Furkan kardeşime,gerekse Ali Rıza beye açıklamalarından dolayı çok teşekkür ederim. Allah razı olsun.

Ben de acizane, fikir cimnastiği açısından küçük notlar düşmek istedim. Bunlar kendi fikirlerimdir. Tefekkür ederken çıkarımlarda bulunurum ve siz dostlarımla,kardeşlerimle paylaşma ihtiyacını hissederim.

En doğrusunu Allah'ın bileceğine iman ederek; "tayr" ve "tayran ebabil" konusunda aklıma gelen fikirlerde acaba ne kadar isabet ettim?

Neml suresinde Davud ve Süleyman peygambere "mantıkel tayr" öğretildiği belirtiliyor. Bunu meal yazanlar "kuşların dili" olarak çevirmişler.
Sanırım "mantık" , "nutuk" kelimesinden geliyor. Bu yüzden böyle çevirmiş olabilirler.

Aklıma şöyle geldi. "tayr" 'ı havada uçan şeyler olarak anlarsak. "Mantıkel tayr" acaba uçakların,uçandairelerin,bulutların,...vs. mekaniği,tekniği olarak algılayabilir miyiz?

"Tayran ebabil" ' i de; "Babil uçakları" olarak anlayabilir miyiz?
Şöyle bir tefekküre daldım; Babillilere ait F16 tarzı jetler fil sahiplerinin üzerine bombalar yağdırıyorlar; ortalığı cehenneme çeviriyorlar. Tabii ki bunlar bana ait hayaller.

Volkanik patlamalar sonucu düşen lav parçaları tabii ki daha mantıklı görünüyor.

Selametle

Konu Miralay tarafından (28. March 2011 Saat 11:29 AM ) değiştirilmiştir.
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Barış (28. March 2011)