Tekil Mesaj gösterimi
Alt 13. March 2009, 09:15 PM   #2
elmuh
Katılımcı Üye

Tesekkür: 45
47 Mesajina 108 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
elmuh is on a distinguished road

Selam,

"örneğin deneyimin ne olduğunu hiç incelediniz mi ? Gözlemleyin, alnızca beni dinlemekle kalmayın, ben konuştuğum sırada zihninizi gözlemleyerek araştırın. "Bir deneyim yaşadım" dediğinizde, bununla ne demek istiyorsunuz? Deneyim tanınabilir bir duygu, bir tepki anlamına geliyor- öyle değil mi? Hoş ya da acı veren bir deneyim yaşamakta olduğumu bilirim. Bunu bilirim çünkü buna benzer bir deneyimim olmuştur. Bu nedenle önceki deneyimler şimdiki deneyimi koşullandırır. Bu yaşadığınız yeni bir deneyim değildir. Bunun yeni bir deneyim olması durumunda ise hemen bilinir ve dönüştürülerek eskinin içine sınıflandırılır, çünkü bütün deneyimler, daha önceki deneyimler aracılığı ile bilinir. Bu nedenle deneyim hiçbir zaman özgürleştirici bir etken değildir."

"Zihin kendini anlamadıkça özgürlük yoktur. Özgürlük biriktirmeyle ortaya çıkamaz. Zihnin ne kadar olağanüstü olduğunu öğrenmelisiniz."

Yukarıdaki satırlar Krishnamurti'nin "Öğrenme ve Bilgi üzerine" adı altında toplanmış yazılarından bir alıntıdır. Krishnamurti'nin zihin üzerine ilginç gözlemleri vardır. Konuya ilgi duyanlara, düşünmeyi sevenlere, tavsiye ederim.

Muhabbetle.
elmuh isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla